Úterní hodinka před polednem patřila zpěvačce Martě Kubišové

Marta Kubišová
Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marta Kubišová

Hostitelkou jí byla moderátorka Marie Retkové a Dvojka ČRo. (Audiozáznam pořadu najdete uvnitř článku.)

Ptali jsme se nejen na její písničky, kariéru, ale i na její životní lásku ke zvířatům. Považuje léta, kdy nemohla zpívat, za ztracená? Co jí dodávalo odvahu a sílu? Odpovědi si poslechněte sami.

Marta Kubišová

Své dotazy můžete psát na mail: jejakaje@rozhlas.cz.

Marta Kubišová

Marta Kubišová
Narodila jsem se 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Tatínek byl lékař – internista. Maminka byla dlouhá léta v domácnosti a o mnoho let později prodávala desky v prodejně Supraphonu v Celetné ulici v Praze. Mám mladšího bratra Honzu, který v roce 1968 emigroval do Kanady a žije tam dodnes.
V roce 1952 jsme se přestěhovali do Poděbrad. Tam jsem studovala gymnázium a věnovala jsem se různým sportům. Nejvíce mě bavila jízda na koni.
Amatérsky zpívat jsem začala s taneční kapelou, kterou sestavili muzikanti z lázeňského promenádního orchestru Poděbrady, a v nedalekém Nymburce jsem zpívala na odpoledních čajích.
V letech 1959-62 jsem byla zaměstnaná ve sklárnách a tři roky jsem marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. Maminka tehdy objevila v Literárních novinách inzerát na konkurz do pardubického Stop divadla. Zkusila jsem štěstí, vyšlo to a jednu sezónu (1962-63) jsem v tomto divadle vystupovala.
V roce 1963 jsem získala angažmá v divadle Alfa v Plzni spolu s Bobanem Ondráčkem. Naše první inscenace byla od Ludvíka Aškenázyho a jmenovala se Ukradený měsíc.
Můj první samostatný koncert se uskutečnil 2. června 1990 v Lucerně, kde mi byl dodatečně předán Zlatý slavík – tzv. „doživotní“. Hudební doprovod mi tehdy dělala skupina Energit Luboše Andršta.
V roce 1991 se poprvé začaly vysílat vánoční Adventní koncerty pro ČT. Nápad vzešel od režiséra Jaromíra Vašty.
V únoru 1992 se rozjel i pořad na pomoc zvířatům „Chcete mě?“, který se vysílá dodnes.
zdroj a více informací najdete na ofic. stránkách zpěvačky

Začátek magazínu "Je jaká je" ale samozřejmě patří cca 10 minutové rubrice Příběhy slavných. Dnes nás čeká již druhé nahlédnutí do života zpěváka Milana Chladila. Přidáme i soutěžní otázku o zajímavé ceny.
Příběhy slavných vysíláme od 9:30 hodiny.

Po 10:00 nás čeká poradna, na svět se podíváme očima Martina Ježka a čeká nás i Styl s Alenou Kumstýřovou.