Utancuješ se k smrti!

Pole dance
Pole dance
0:00
/
0:00

Užívali si a pak došlo na placení... Dívku kvůli tisícovce zabil pomalu a tříznivě. Dopadli ho až po 15 letech. Nebýt moderních metod vražda dvacetileté tanečnice u tyče z roku 1997 by nebyla nikdy odhalena.

20letá dívka leží na břiše na podlaze. Kolem krku utažený telefonní kabel a krvavé rány na hlavě. Vedle ní kousky lebky roztříštěné nástrčkovým klíčem. Tělo tu tak leželo týden. Policie se do bytu v brněnské Bořetické ulici dostala 25. března 1997 až na výzvu majitele, kterému dívka dlužila nájem.

Vše nasvědčovalo tomu, že oběť svého vraha znala a do bytu ho vpustila dobrovolně. Ani stopy po násilném vniknutí. Po vraždě pachatel prohledával byt a z dřevěné dětské pokladničky uloupil nejméně 20 000 korun. Pitva ukázala, že zavražděná měla před smrtí pohlavní styk.

Takto byla nalezena oběť

Chlapy střídala jak na orloji

Vyšetřovatelé později zjistili, že si dívka přivydělávala prostitucí. Chlapi se u ní prý střídali jako na orloji, klidně i několikrát denně. Klienty získávala hlavně v nočním klubu Afrodité, kde pracovala jako tanečnice u tyče. Na předmětech na stole na místě činu ale naštěstí zůstaly otisky.

Otisky byly jen na jedné láhvi vína a na cigaretovém pouzdru ve tvaru klavíru. Ostatní předměty (další dvě nedopité lahve, dvě skleničky, i vražedná zbraň) pachatel otřel kusem látky, po kterém zůstaly šmouhy. Otisky na lahvi patřily přítelovi dívky. Případ se zdál jasný.

Stůl na místě činu s pouzdrem na cigarety, kde byl nalezen důležitý otisk prstu

Přes 40 podezřelých

Kriminalisté pracovali s verzí vraždy ze žárlivosti. Jak přesně si dívka vydělává, totiž její přítel zjistil jen pár dní před vraždou. Naposledy spolu mluvili 15. března, druhý den měla narozeniny. Přišel za ní s láhví vína, pohádali se. Do schránky jí pak hodil dopis, že je obyčejná prostitutka a mezi nimi prý je konec.

Dům, ve kterém byla zavražděna Mirka Š.

Jenže na dobu vraždy měl neprůstřelné alibi. A dobře pro něj dopadlo i vyšetření na detektoru lži. Policie se tak zaměřila na otisky prstů z cigaretového pouzdra. Porovnávaly se se 40 podezřelými. Neodpovídaly žádnému. Případ se dostal do slepé uličky a byl po dvou letech odložen. Ještě 15 let od vraždy byl případ veden jako neobjasněný.

Po 15 letech pomohly počítače

Právě ale v roce 2012 se zaváděl nový software na rozpoznávní a porovnávání otisků prstů. Nový počítačový program našel shodu s otisky prstů s člověkem opakovaně trestaným za vloupání. Ukázala se navíc, že znal jak dívku, tak jejího přítele. V roce 1996 byli na dovolené společně.

Zavražděná Mirka Šípová

Muž nejdřív všechno popřel. Později si ale jeho výpovědi začaly odporovat. Po několikahodinovém výslechu začal mluvit pravdu. Po návratu z dovolené Mirku potkal v klubu Afrodité. Dala mu číslo a 17. března ho pozvala k sobě domů. Užívali si spolu, pak ale došlo na placení.

Začali se přetahovat kvůli tisícovce

Začali se přetahovat kvůli tisícovce za další započatou hodinu. Pod postelí nahmatala nástrčkový klíč, muž jí ho ale vytrhl a praštil ji s ním do hlavy. Přesto vstala a křičela, že zavolá policii. Vrah ji povalil na zem, omotal telefonní kabel kolem krku a utáhnul ho tak, aby už nekřičela.

Podle soudu dívka umírala pomalu a trýznivým způsobem. Vrah jí nejen uškrtil, ale ještě rozdrtil hlavu klíčem. Pachatel byl proto odsouzen na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Soud prohlásil, že do bytu už přišel s úmyslem vraždit.

Vražedná zbraň

 

Účinkují: Václav Knop, Otakar Brousek ml., Anna Theimerová, Jitka Jirsová, Martin Myšička, Jakub Žáček

Scénář: Bronislava Janečková a Vladimír Matoušek

Režie: Dimitrij Dudík

Zvuk: Petr Šplíchal

Spustit audio
autoři: Bronislava Janečková, Vladimír Matoušek, Michael Erhart