Utajené lásky Petra Bezruče. Záhadný samotář i bouřlivý básnický bard

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 19. 4.
Občanský průkaz básníka Petra Bezruče s rodným jménem Vladimír Vašek. Expozice v Kostelci na Hané

Autor jediné básnické sbírky dlouho skrýval svoje pravé jméno. Skrýval i svoje múzy a básnické předobrazy? Pátrejte s námi! Poslouchejte měsíc po odvysílání na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas. 

Autor: Stanislav Motl
Účinkují: Libor Vacek, Zdenka Fleglová
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Natočeno: v roce 2015

Básně Petra Bezruče se již dávno staly národním pokladem. Jeho verše můžou na leckoho působit jako výstřely z děl: Ostrava, Maryčka Magdónova, Kantor Halfar…

V pořadu zazní nahrávka rozhovoru Petra Bezruče s paní Zdeňkou Kadlecovou Tomáškovou. Citujeme básně Petra Bezruče, čteme z přednášky a knihy Dr. Petra Urbance Mladá léta Petra Bezruče, ze studií prof. Artura Závodského. Dále ze studie Gabriela Jedličky Soukromý život slezského barda a z korespondence Petra Bezruče.

Anarchistický buřič

Literární historici řadí Bezruče do doby tzv. anarchistických buřičů, jeho názory se ale s buřiči neztotožňovaly. Jeho dílo je ovlivněno symbolismem a Českou modernou.

V osobním životě byl Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, záhadný, samotářský, podivínský. Ostatně – víme, jak dlouho skrýval před světem svoji pravou identitu.

A co milostný buřič?

Stejně tak, až úzkostlivě, skrýval své lásky. Pátrejte s námi po jeho utajeném milostném životě. Po osudových, bolavých, ale také inspirujících láskách slavného básníka, který vydal jedinou básnickou sbírku známou jako Slezské písně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.