Utajená matka českého krále. Příběh Jiřího z Poděbrad je plný záhad

Neví se, kde a kdy se český král Jiří z Poděbrad narodil. Neznáme dost dobře ani jeho původ. Badatelé však objevili dokument, který zřejmě boří dávné mýty. Poslouchejte do pondělí 4. ledna. 

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Napsal: Stanislav Motl
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra 7. prosince 2020

Vysmívali se mu, že jeho matka byla poběhlice. Byl označen za kacíře a dán papežem do klatby. Posílali na něj celé armády. Byl ničen domácími odpůrci. Vše dokázal ustát. Také proto, že byl spíše obratným diplomatem než válečníkem.

A co víc  jako první se pokusil přimět okolní panovníky k tomu, aby se spojili v boji proti islamizaci Evropy. Příběh Jiřího z Poděbrad je ale také osudem plným tajemství. Neví se, kde a kdy se narodil. Neznáme dost dobře ani jeho původ. Dva čeští badatelé však před časem objevili dokument, který zřejmě boří dávná tvrzení.   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.