Unikátní záznamy k Werichovskému výročí. Probrali jsme se za vás rozhlasovým archivem iRadio!

6. únor 2015

Dnes by Jan Werich oslavil 110. narozeniny. K jeho životu a dílu je asi zbytečné cokoli dodávat. Poslechněte si přímo jeho. Z iRadia jsme pro vás vybrali perličky, uniktání záznamy i zajímavé objevy.

Poslouchňete si: Vážený pane Werichu

Studio Retro nedávno odvysílalo střihovou archivní koláž Roberta Tamchyny Vážený pane Werichu. V záznamu uslyšíte i pořad Anny Hostomské Hudba, kterou má rád. Moderuje Tomáš Černý.


Kompletní dosud nikdy nevysílaná nahrávka Mikrofóra z roku 1968, kde Jan Werich odpovídal na telefonické dotazy posluchačů. Záznam byl objeven v pozůstalosti někdejšího rozhlasového redaktora a dramaturga Bohumila Koláře, který si toto Mikrofórum nahrál doma na Sonet Duo. Český rozhlas nahrávku získal po 47 letech od Kolářovy dcery Markéty Kolářové.

Poslechněte si: Černošský Pán Bůh a páni Izraelité

Ondřej Suchý kdysi v pořadu Padesátník představil dvě prakticky neznámé nahrávky z konce 50. let – četbu Jana Wericha z knihy Černošský Pán Bůh a páni Izraelité. Kromě toho ale v záznamech pořadu uslyšíte Jana Wericha vyprávět anekdotu nebo číst trochu zapomenutou povídku Jaroslava Haška.

Čtěte také

Poslechněte si: Válečná propaganda v Meteoru

Ve vesmíru existuje planetka, která nese jméno Voskovec-Werich 2418. Populárně-vědecký magazín Meteor se ale spíše než té planetce věnoval vztahu Voskovce a Wericha k válečné propagandě.


Příběhy slavných:
Jan Werich

Poslechněte si: Newyorská emigrace

Zážitky Voskovce a Wericha z pobytu v USA odvysílal pořad Devadesátka. Rozhovory Voskovce s Werichem po návratu z exilu v roce 1945 připomenou jejich velmi vážnou polohu po dlouhém odloučení.

V archivu pořadu Rádio na kolečkách naleznete i spontánní Werichovo vyprávění při chvílích oddechu uprostřed četby nebo listování ve Werichově korespondenci. Přiblíží vám i atmosféru mobilizace roku 1938, kdy se Jan Werich proměnil v dobrovolného taxikáře a svážel rukující.

Poslechněte si: Táto, povídej!

Jan Werich

Kousky z vyprávění Jany Werichové zazněly několikrát v pořadu Tajuplný ostrov. Spolu s legendárním Gramotingltanglem, forbínami V+W, slavnými pasážemi z Divotvorného hrnce, s nesmrtelnými Ježkovými melodiemi anebo dokonce s překvapivým „interview“ Jana Wericha a Jiřího Suchého: Dialog z trezoru.

Archivní skvosty

Náš archiv je skutečně plný nejrůznějších drobných črt. Jan Werich o rybaření. O vztahu k čínštině nebo Paříži. Anebo rovnou k Williamu Shakespearovi.

Poslechněte si ukázky z jeho CD Velké maličkosti a taky nejrůznější drobné výstupy v Klub komiků a klaunů. Dramatizace rozhlasové „hádanky“ Kdy to bylo? týkající se Osvobozeného divadla je téměř legendární.

Kompletní nabídku pořadů Dvojky s audiozáznamy vztahujícími se k Janu Werichovi najdete v iRadiu.

autor: rota
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...