Ukrajina: Hodně informací nejsme schopni ověřit z nezávislých zdrojů

24. únor 2014

„Nevíme přesně, co chtějí Ukrajinci. Všechny země ale vědí, co samy chtějí,“ myslí si o situaci na Ukrajině Ivan Hoffman, novinář a komentátor Deníku.

Portrét Adolfa Hitlera nad kyjevskou radnicí je podle Ivana Hoffmana jasným symbolem toho, jak pestrá je skupina „opozičníků“. „Jsou tam lidé, s nimiž můžeme soucítit, k nimž máme určité sympatie. Ale také ti, kterých se člověk děsí.“ Nikdo nedokáže odhadnout tamní vývoj. „Dění na Ukrajině je příliš chaotické na to, abychom uměli říct, jestli tam má někdo byznys plán. Jestli někdo ví, jak chce financovat obrovský dluh, jak nastartovat ekonomiku, jak dát lidem normální život,“ pochybuje Hoffman.

Čtěte také


Země, se kterou mají problém všichni kolem ní

Ukrajina je tak v zajetí ostatních států a jejich zájmů. EU ji vnímá jako velkou příležitost pro export, ale zároveň i jako riziko. Nechce ztratit byznys s Ruskem. USA jsou v jiné pozici a mohou těžit z destabilizace, kterou to Východu přinese. „S Ukrajinou chtějí vycházet všichni, pomoct jí ale příliš neumíme. A je otázka, jestli to vůbec chceme.“

Čtěte také


Olympiáda byla nakonec o sportu

Naopak pozitivně Hoffman hodnotí proběhlou olympiádu. Na začátku se zdálo, že ve středu zájmu budou teroristé, evakuace sportovců a otázka důstojného prostředí pro ně. Nakonec ale vládly sportovní výsledky. Zapřisáhlé odpůrce Putin o „novém Rusku“ asi nepřesvědčil, přesto olympiáda opět ukázala, „že život může probíhat i na základě nějakého fair-play“.

Co si dále myslí o personálním úklidu na ministerstvech a úřadech nebo proč je proti výstavbě skladů Amazonu, uslyšíte ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.