Učte se pořád něco, radí Dušan Bitala
Jedině tak člověk neustrne a zůstane psychicky mladý, uvažuje lektor. Kromě toho, že se věnuje písničkářství, totiž pracuje v organizaci Elpida, která se zaměřuje na vzdělávání seniorů.
Učí seniory pracovat s chytrými telefony a s počítači, dokáže poradit s televizí a s dalšími moderními přístroji. Vyučuje i minutová videa, která se dají použít na sociální sítě, ale i jako pozdrav pro vnoučata nebo profil uchazeče o práci.
Co se týče techniky, jsem děvče pro všechno
V žádném případě seniory nepodceňuje, ale je přesvědčen, že výrobci moderních přístrojů možná vůbec neberou v potaz to, že se starší lidé těžko vyznají ve změti knoflíků, nebo že se jim mohou třást ruce. I pro něj samotného je často složité se v nastavení přístrojů orientovat.
Měl tu čest být jeho přítelem
Dušan zavzpomínal na velkého rozhlasového režiséra Karla Weinlicha. Seznámili se právě při zapojování techniky. Jakou mu dal starý pán nejlepší radu? „Důšo, hlavně všechno zjednodušuj.“ Dušan si ho pak pozval do jednoho ze svých talkshow.
Kde je Dušan jako doma? Pro koho organizuje koncerty v obýváku? A proč lovil koloběžky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.