U rozvodu se Grossmann smál, líčí autor jeho biografie Jiří Datel Novotný. Na Grossmanna vzpomíná i Jiří Suchý, Naďa Urbánková nebo dvorní fotograf Š+G Milan Wágner
Herec a publicista Jiří Datel Novotný se při studiu života Jiřího Grossmanna dozvěděl mnoho podrobností, které prý i jemu byly doposud utajeny. Jednou z nich byl fakt, že byl Grossmann krátce ženatý.
„Vždy jsem byl považován za člověka z okruhu Jiřího Suchého. Účinkoval jsem totiž v jeho souboru. Šimek s Grossmannem pro mne byli konkurencí a cítil jsem se nadřazen. Knihou jsme se omluvil,“ vyznává se v rozhovoru pro Dvojku Jiří Datel Novotný.
Ve své publikaci popisuje Jiřího Grossmanna jako člověka plachého, recesistu, se šarmem a grácií. Díky Novotnému vešel v širší povědomí fakt, že byl Grossmann krátce ženatý. Rozvod ale probíhal zcela netypicky. Oba účastníci se prý smáli natolik hlasitě, že je musel soudce napomínat.
Naďa Urbánková: Měl krásné ruce
Na Jiřího Grossmanna zavzpomínala také Naďa Urbánková. „Napsal mi strašnou spoustu písniček, které jsem zpívala v 70. letech. Naprosto mne vystihl, nemuseli jsme si cokoliv říkat. Přinesla jsem mu nějaký námět a řekla: Jiříku, tohle bych ráda. A on námět zpracoval tak, že jsem nemusela měnit jediné slovo.“
O vztahu se skladatelem hovoří Naďa Urbánková velmi otevřeně. „Nikdy jsme nebyli milenci. Byli jsme přátelé, kteří na sebe trošku jiskřili, ale nikdy jsme nepřekročili hranici tak, jak by člověk očekával.“
Na Jiřím Grossmannovi se zpěvačce Nadě Urbánkové líbilo vlastně vše. „Měl krásné oči, plachý úsměv, který ale bleskem dokázal proměnit v drsné věty, pronášené žertem a s nadsázkou. A měl krásné ruce.“
Jiří Suchý: Odpadlo mi pár starostí
S Jiřím Suchým se Jiří Grossmann potkal několikrát na jevišti. „Jiří Šlitr odjel na delší čas do Kanady a já obhospodařoval divadlo sám. Urychleně tedy bylo zapotřebí napsat hru, kde nemusel být,“ vzpomíná Jiří Suchý.
„Už jsem z toho byl utahaný, ale náhle se objevila Naďa Urbánková, ať se jdu podívat na její vystoupení, že tam účinkují i dva velmi dobří herci. Přišel jsem, viděl jsem a musím uznat, byli naprosto výteční. Tu mne napadlo, že by mi odpadlo pár starostí a mohl si na chvíli vydechnout, pokud bych je přizval do souboru. Oni okamžitě souhlasili, a tak začala naše spolupráce.“
Další angažmá v Semaforu dostali, když vypadli dva herci ze hry Hamlet a bylo zapotřebí v nestandardním ztvárnění doplnit postavy hrobníků. Šimek s Grossmannem se přihlásili a dopadli výborně. Situace se obrátila, kdy přešel Jiří Suchý do divadla naproti jeho vlastnímu a vystupoval tam jako host.
Fotograf Wágner: Po nocích lepil plakáty
Poprvé se fotograf Milan Wágner potkal se Šimkem a Grossmannem při jednom z jejich vystoupení. „Šimek by na vojně a potřeboval nějaké fotky. Tak jsme se dohodli na spolupráci.“ Že se stane dvorním fotografem ho prý ani ve snu nenapadlo.
„Pak mi představil Grossmanna. Dohodli jsme se na spolupráci a připravili veškerou propagaci. Jirka Grossmann po nocích rozvážel plakáty a sám je lepil. Říkal, že by chtěl být bohatý, aby tohle nemusel dělat.“
Když těžce onemocněl, stalo se tak těsně před svatbou s Mášou Vrbovou. Jednou se k Milanu Wágnerovi přiblížila a řekla mu: „Víš, každý má svého boha. Já mám Jirku Grossmanna.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.