U psů je nejčastější alergie kontaktní neboli kopřivka

28. červen 2013

Alergie u psů a koček, takové bylo téma poradny pro všechny chovatele. Více se dozvíte v neautorizovaném a needitovaném přepisu zvukového záznamu vysílání.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
S Věrou Špinarovou jsme vstoupili do druhé hodiny dopoledního vysílání Dvojky Českého rozhlasu. Posloucháte magazín Je jaká je a od mikrofonu vám všem přeje pěkný den Eva Kvasničková. Možná i kolem vás se v poslední době kýchá víc než by bylo zdrávo. Člověk ani nestíhá všem říkat pozdrav pánbůh. Souvisí to určitě i s tím, že počet alergiků v České republice stále roste. V ordinacích alergologů se už léčí kolem 900 tisíc lidí, no a z toho polovinu pacientů tvoří děti a dospívající. Nejenom nás lidi ale alergie dokáže potrápit, své o tom určitě vědí i naši domácí mazlíčkové, potažmo jejich páníčkové. Jak se vlastně alergie u psů projevuje, jak ji předcházet, no a dá se vůbec léčit? O tom všem si budu v následujících minutách povídat s paní doktorkou Denisou Gregorovou z Veterinární nemocnice AA-Vet. Dobrý den.
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Krásné dopoledne.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak já jsem mluvila, paní doktorko, o tom kýchání, které bývá u nás u lidí často způsobení alergií na pyl nebo na prach, všichni asi známe sennou rýmu, mají s něčím podobným problémy i psi?
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě mají. Mají alergii jak na prach, tak třeba i na roztoče. To je velký problém, protože toho se jednoduše v domácnosti zbavit nedá a určitě to ale není nejčastější typ alergie, s kterou se můžeme setkat u psů na pyl, takové ty senné rýmy, které my vlastně známe, tak se příliš nevyskytuje. Tam v podstatě pejsci trpí většinou na alergie buď kontaktní neboli kopřivka, to je třeba, když se proběhnou v nějaké trávě, která, na kterou jsou alergičtí, tak potom naskáčou na kůži takové pupínky. Ta kontaktní alergie se velice dobře pozná, že je jednoduše v místě kontaktu s tím daným alergenem, takže ji nenajdeme nikde na hlavě a na uších, ale převážně na bříšku a na tlapkách. Další typy alergie samozřejmě existují, já bych ráda zmínila ty, se kterými se v mé praxi setkávám nejčastěji, je to například alergie na vakcinaci. Ta je hodně častá, ony jsou dva typy reakcí, se kterým se setkávám. V podstatě ten první typ, takzvaná brzká alergická reakce, která je řekněme do půl hodiny po aplikaci vakcíny, tak je velice raritní. Pokud už se s ní setkáme, tak už opravdu je to život ohrožující stav, kdy můžou otéct horní cesty dýchací, to zvíře se nemůže nadechnout a v podstatě může se to projevit v první fázi zvracením nebo třeba i rovnou zástavou dechu. Tahle ta reakce je velice raritní, proto určitě očkujte své psí nebo kočičí miláčky dál. Většinou doporučuji spíš, říkám to proto, aby majitelé neopomněli počkat v čekárně nebo někde před tou veterinou chvíli, aby se zjistilo, že ten pejsek je v pořádku, i když jim to třeba ten doktor nepřipomene, protože ho to nenapadne, protože očkuje dnes a denně a zkrátka všem to neříká, tak je to jakou dětí, stejně tak i u zvířátek, hlavně třeba u štěňat. Ta druhá reakce pozdní, ta většinou je 4 až 5 hodin po vakcinaci a tam už pak ty příznaky jsou mnohem mírnější, mohou otéct oční víčka, nos, takže třeba z jack russela se jednoduše stane šarpej. Je to sranda, ale jenom do určité chvíle a oni se totiž strašně drbou a myslím si, že je to pro ně velice nepříjemné, horní cesty dýchací také otečou, ale třeba jenom malinko. Takže tam je důležité s největší pravděpodobností přijít. Ono samozřejmě existuje i první pomoc, kdy doma můžeme zkusit dát nějaké takzvané antihistaminikum, to znamená lék, který je proti alergii. On výborně působí u lidí, mnozí z nás s ním mají skvělé zkušenosti, bohužel u zvířat tomu tak není. U zvířat funguje asi u 30 % pacientů, ta antihistaminika samozřejmě radši je lepší podat jako první pomoc, přesnou dávku se určitě dobré informovat u svého lékaře podle váhy toho pejska. Na malého pejska dávám čtvrtku, na ty velké pak třeba i celou tabletu, ale to už opravdu jsou pejsci velikosti 50 kil a větší. Jinak teda tablety moc nefungují, ony se hlavně vstřebají za hodinu až za dvě a je lepší přijít na injekci antihistaminik. Tahle ta reakce po vakcinace po reakci, s tou opravdu se setkáváme často a bohužel se jí nejde vyhnout, nedá se to ovlivnit.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co, když máme dospělého pejska, který od svého štěněčího věku netrpěl žádnými alergiemi a teď najednou se třeba nějaké alergické reakce projeví. Je to možné, že se alergie projeví až v průběhu života?
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě, nejčastěji se setkáváme s alergickou reakcí mezi prvním a druhým rokem života. Ale určitě je to možné i později, je to například alergie třeba na krmivo, nebo někdy se setkáváme s alergickou reakcí, když změníme prací prostředek, pokud teda naši miláčkové spí u nás v posteli, aviváž, dáme jim nový pamlsek, dáme jim novou stravu, všechno tohle to, když jdeme za svým lékařem s nějakým problémem alergické reakce, který se může projevovat svěděním, zarudnutím kůže, zvracením, zánětem v uších, záněty v uších můžou být způsobeny alergií. Všechno tohle to je dobré si probrat. Když jdeme za tím lékařem, abychom věděli, jestli opravdu tam nedošlo k nějaké změně u nás v domácnosti.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Psí alergie jsou často doprovázeny zánětem zvukovodu, takže je vhodné tomu předcházet tím, že budeme ty uši pravidelně čistit?
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
No, to je dobrá otázka. Já s tím čištěním nemám úplně dobré zkušenosti. Pokud to zvíře má ty uši zdravé bez mazu, ta sliznice není zarudlá, prostě jsou to ouška úplně zdravého pejska, nečistila bych tom nedávala bych tam nic do toho, ty uši bych nějakým způsobem nedráždila. Samozřejmě pokud ten pes má třeba zúžené ušní kanály, jako je u nějakých brachycephalických plemen, to jsou takové ty s krátkým čumáčkem nebo prostě mají v tom zvukovodu chlupy, lepší ty chloupky se snažit pinzetkou nebo i rukou vytrhat a pak už těm uším dát pokoj, případně teda u těch, co mají zúžené kanály, tam je možné čistit, ale vždycky je dobré pořádně ty dobře vypláchnout a vysušit, aby se nezanítily.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
jejakaje@rozhlas.cz na téhle e-mailové adrese čekáme na vaše dotazy pro dnešní Veterinární poradnu. Povídáme si o alergiích a alergických reakcích s paní doktorkou Denisou Gregorovou. Vytočit můžete samozřejmě i telefonní číslo sem k nám do studia 221552525 nebo 221552424, ptát se můžete i prostřednictvím textové zprávy ve tvaru R2 JEJAKAJE a text vašeho dotazu, zprávu pošlete na číslo 9077704. No, a připomínám také adresu na našem chatu 2.rozhlas.cz, i tam můžete zanechat svoji otázku pro paní doktorku Gregorovou.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Alergie a alergické reakce trápí nejenom nás lidi, ale také naše zvířecí společníky, povídáme si o tom dnes dopoledne na Dvojce Českého rozhlasu s paní doktorkou Denisou Gregorovou z Veterinární nemocnice AA-Vet. No, a na telefonním čísle 221552525 už čeká první posluchačka s dotazem. Tak dobré dopoledne, vítáme vás ve vysílání.
osoba
--------------------
Dobrý den, jsem tam?
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, jste tady, můžete se ptát.
osoba
--------------------
Tady Javorská z Brna. Prosím vás, já mám pudla pětiletýho, šestiletýho skoro a on se věčně vylizuje, věčně se drbe. My už jsme z toho tak zoufalí ve dne v noci pořád. Packy si olizuje, jo, teď.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
A co vám řekli na veterině u vás, už jste konzultovala tento problém?
osoba
--------------------
Ne, ne.
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak, dobrý den. Co se týče drbání, vylizování pacek, určitě to patří mezi alergie, voláte dneska úplně správně. Pokud ten pejsek není béžový nebo černý, tak já to jednoduše poznám, když si olizuje packy nebo bříško, že má ty chloupky zahnědlé, protože sliny mají hnědou barvu, tudíž ono na těch chloupcích to barvivo ulpívá. Takže když přijdete k veterináři, tak on vám určitě všechno uvěří, protože na tom pejskovi to uvidí. Stoprocentně by ho měl vidět, jelikož a protože může se jednat o alergii na krmivo. Je to dobré celkem jednoduše zjistitelná alergie. Nedá se zjistit přesně na jaký typ potravy, ale už máme komerčně vyráběné diety, kde není kuřecí maso, které velice často může být alergen, ale dává se tam maso, které obvykle psi nejedí, jako je například divočina nebo třeba i losos, případně jehněčí maso. Dalšími výraznými alergeny je třeba vepřové, hovězí a někdy právě už i zmíněná rybina, ono záleží, tomuto by se měl ten pejsek v podstatě vyvarovat. Měl by se v podstatě vyvarovat jakékoliv jiné stravě než té, co vám dají, zkusit změnit tu stravu tady na ty speciální diety, zkusit zároveň i nějaké šampony proti svědivosti, protože ten pejsek, že se drbe, tak to mu výrazně vadí a samozřejmě i v klidu se nevyspí. Určitě by to za to stálo. Ono bohužel někdy je trošku matoucí, že může se jednat o alergii, ale zároveň někteří pejsci to mají třeba i jenom ze stresu nebo z nudy, že se vylizují, že si právě hodně drbají bříško. Takže toto by se mělo zjistit, ta dieta by se měla nasadit zhruba minimálně na měsíc a pak jsou první známky toho, jestli to funguje nebo ne. U té diety je strašně důležité ale, aby nikdo jiný tomu pejskovi nic jiného nedal. Ona stačí jedna piškota a v podstatě celá ta dieta je úplně k ničemu a musíte začít zase od začátku, zase znova ten měsíc, jo. Takže neexistuje, aby k této stravě ten pejsek dostal něco jiného, pak můžeme vidět první výsledky.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak budeme držet palce, hodně štěstí, ať se vám to podaří zkonzultovat s vaším veterinářem. Teď už dostane prostor další volající, je tu druhý telefonický dotaz dnešní veterinární poradny. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady posluchačka z Rožnova pod Radhoštěm. Prosím vás, já bych se chtěla zeptat, na dvanáctiletého vlčáka a on vždycky, když je hezky, tak si šíleně ty tlapky líže, teď dokonce se snaží dostat na slabinu a začaly mu problémy teďka s ušima, no, a my jsme si mysleli, no, tak mu kapeme do uší, mysleli jsme si třeba plísně, tak dáváme mu na packy, ale neodchází to.
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Zase je to spojené s počasím, ano, rozumný nápad právě směřovat směrem k alergiím. Určitě v tomto případě bych právě ony zmiňované antihistaminika vyzkoušela. Ono u těch pejsků mně často dobře funguje Clacitin, nicméně jsou i další přípravky, které se dají použít a je potřeba je vyzkoušet, to znamená obměňovat. Myslím si, že by mohly celkem dobře zafungovat zase šampony, případně pokud si nějakou packu líže, vůbec bych se nebála mu dát na doma ponožku. Normálně ponožku, tkaničku od bot, zavázat vlastně nad tím zápěstím. V podstatě pokud to nebude nějaký ďas, jakože 12letý pejsek už je rozumný pán v letech, no tak bych se vůbec nebála mu to nechat přes den nebo i přes noc právě, když na něj nevidíte, případně se dá použít i límec. Jednoduše ve chvíli, kdy mám alergii, mám na ni úplně skvěle udělanou terapii, případně i antibiotika, všechno, ale ten pes se k tomu místu dostane a stále ho bude lízat, tak si nepomůžu. To znamená základní věc zamezit mechanickému poškozování té nemocné tlapky nebo bříška.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak i ve vašem případě budeme držet palce. Ještě stihneme třetí telefonický dotaz. Zatím žádný připravený není, tak ještě mám jeden dotaz připravený já. Jak je to vlastně s alergiemi u koček?
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
U koček se tak často s alergií nesetkávám. Jedna mě ale napadá, je to alergie na bleší kousnutí. Alergie na bleší kousnutí je taky častá, samozřejmě i u psů. Většinou se vyskytuje v podstatě, když kočka je v nějakém prostředí, žije v zamořeném blechami a projevuje se tím, že na kořeni ocasu je místo, kde nejsou žádné chlupy, je zarudlé a neustále se převážně tam, ale samozřejmě po celém těle ta kočka drbe. Ve chvíli, kdy se ta kočička odbleší, což je samozřejmě základní a zásadní věc u všech drbání jak u psů, tak u koček, nejprve vyloučit blechy i ostatní parazity, pak můžeme uvažovat o alergii. To znamená dát něco proti vnějším parazitům, pořádně se podívat, jsou třeba v září sametky, jsou další parazité, které jsou sezónní, pokud se zbavíme parazitů, pokračuje to, pak se můžeme bavit o alergii.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Své potíže, tedy respektive potíže svých psích a kočičích miláčků v souvislosti s alergiemi můžete, milí posluchači, i nadále konzultovat s paní doktorkou Denisou Gregorovou, ale už na našem chatu na adrese 2.rozhlas.cz. Děkuji vám za pozornost, vám děkuji za návštěvu a budu se těšit někdy příště na slyšenou.
MVDr. Denisa GREGOROVÁ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Děkuji za pozvání, na slyšenou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.