U psího seniora můžeme podávat preparáty pro zlepšení kloubní výživy - 1. prosince

2. prosinec 2011

Čtvrteční poradna Dvojky patřila doplňkové výživě, a nejen jí, našich čtyřnohých společníků. (Neautorizovaný a needitovaný přepisu pořadu najdete v článku.)

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
S Petrem Novákem jsme vstoupili do další vysílací hodiny, pěkné dopoledne vám od mikrofonu Dvojky Českého rozhlasu přeje Eva Kvasničková a pěkné dopoledne přeju i paní doktorce Lucii Skálové z veterinární nemocnice AA-Vet. Dobrý den.

Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Dobrý den.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My si v rámci naší dnešní Veterinární poradny nebo možná poradny pro chovatele budeme povídat o doplňcích výživy pro psy a kočky, protože stejně jako člověk, i oni potřebují dostatek vitaminů a minerálů pro správný vývoj a správnou funkci všech orgánů pro zdraví, pro vzhled srsti a my dnes máme na našem trhu velkou škálu nejrůznějších multivitaminových přípravků, kloubních preparátů a podobně, takže si budeme povídat o tom, čím by se výběr těchto prostředků měl řídit, ale já ještě na začátku připomenu možnosti, jakým způsobem nás kontaktovat, jakým způsobem položit svůj dotaz, protože ty určitě dostanou prostor v našem vysílání. Můžete je posílat buď na mailovou adresu jejakaje@rozhlas.cz nebo ve formě SMS zprávy na číslo 9077704 a v tom případě by ten tvar SMS zprávy měl být následující - R2 mezera JEJAKAJE mezera a text vašeho dotazu. Službu provozuje ATS Praha a jedna SMSka vás bude stát 4 koruny. No, a samozřejmě připomínám, že po skončení našeho povídání živě v rozhlasovém éteru bude paní doktorka odpovídat na našem webu dvojka.rozhlas.cz na chatu. Takže tedy potravinové doplňky ve výživě, podle čeho se orientovat na tom našem trhu?

Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak já bych to rozdělila trošičku, jednak v závislosti na tom, čím pejska krmíme. Minule jsme si tady vyprávěly o kompletních granulovaných krmných směsích, o kvalitní výživě, to znamená, pokud pejsek se stravuje tímto způsobem, tak si nemyslím, že by vitaminové nebo minerální doplňky byly nějakým způsobem pro něj prospěšné nebo nezbytné a naopak by mohly ublížit. V některých případech přímo u minerálních prostředků, jako jsou třeba prostředky, které mají dotovat vápník, anebo vitamin D nebo fosfor, jsou tyto prostředky přímo nebezpečné, protože může snadno dojít k jejich předávkování, což se potom velice negativní ovlivní, vlastně odrazí na zdravotním stavu toho zvířete. Vitaminové prostředky bych potom používala v rámci doplňků pro třeba tu domácí vařenou stravu, o které jsme minule mluvily, nebo předminule vlastně, anebo bych ji potom používala v případě, že potřebujeme zlepšit kondici psa při rekonvalescenci, při zlepšení kvality srsti například v období línání a podobných zátěžových vlastně situacích.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Čili to asi prokonzultovat určitě s veterinářem, jakým typem stravy toho svého psa krmíme a jestli vůbec něco takového je zapotřebí, protože opravdu tam hrozí vážné riziko toho předávkování?

Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Ano, přesně tak, přesně tak, zvlášť třeba u mladých a rostoucích pejsků, tam přímo přípravky, které suplementují vápník nebo doplňují vápník nějakým způsobem, jsou někdy až nevhodné bych řekla. Naopak vitaminové přípravky ve smyslu například komplexu vitaminu B, ty považuju za poměrně neškodné, ty se téměř předávkovat nedají a v případě například zvýšeného línání srsti jsou velmi prospěšné, můžeme si potom projít jednotlivé typy.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co když třeba náš pes společně s námi žije v trochu znečištěném prostředí, třeba, já nevím, horším, co se týče vzduchu, je tam zapotřebí mu třeba přidávat různých antioxidantů, betakaroten nebo selen, zinek, vitamin C a podobně?

Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak já si myslím, i u lidí je to až v nadměrném množství, co se týče přidávání vitaminových přípravků, že to je částečně vliv reklamy a je to vhodné zase stejně jako u lidí v určitých zátěžových situacích. Na rozdíl od lidí psi velkou část těchto látek si dokáží vytvořit, vytvořit si ji v těle sami, tudíž, co se týče znečištěného prostředí, tam bych ani zásadní vliv těchto přípravků neviděla, ale třeba, co se týče vitaminu E, vitaminu B na kvalitu srsti, to je velice vhodný doplněk, nesmíme zapomenout například, že vitamin E je vitamin rozpustný v tucích, to znamená, ten se musí přidávat spolu se stravou, jinak neúčinkuje, nevstřebá se. Velmi vhodný je také vitamin A v určitých případech, zase ono může dojít k jeho předávkování, vitamin A je jenom na recept, ten nám musí předepsat v určitých případech veterinární lékař. Opět pouze dává se do stravy, samotný se nevstřebává, on se musí rozpustit v tuku, aby ho tělo dokázalo strávit. Vitamin C, ten si psi dokáží na rozdíl od lidí vytvářet sami, proto bych ho přidávala pouze v případech nějakého nachlazení, zánětu horních cest dýchacích, v takovém případě je vhodný, ale pouze jenom v tomto období. Ona je to kyselá látka, tudíž při dlouhodobém podávání vitaminu C může až dojít k překyselení organismu a následně může být třeba i vznik močových kamenů.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co když máme doma takového psího seniora, je to právě tohle to takové období, kdy se trošku víc porozhlédnout na tom trhu u různých potravinových doplňků?

Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak u psího seniora, tam bych vyzdvihla vliv preparátů na zlepšení kvality kloubů a kloubní výživy. Na trhu jich je velice široké spektrum. Volila bych střední cenovou kategorii, tam jsou většinou dostatečně účinné ty přípravky, přípravy se glukosaminem, přípravky s chondroitin sulfátem, což jsou látky, které se významně podílí na zlepšení kvality chrupavek a to bych podávala u starších pejsků klidně trvale bez nějakých pauz nebo přestávek, je to podle mě velice vhodné a velice prospěšné.



Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.