U krátkosrstých plemen bychom měli zvážit koupi oblečku na zimu
Ve čtvrteční poradna pro chovatele nám Lucie Skálová radila s péčí o zvířata v zimě. Více v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Posloucháte Dvojku Českého rozhlasu a hezké dopoledne vám všem přeje Eva Kvasničková. Můj pozdrav patří i paní doktorce Lucii Skálové z veterinární nemocnice AA-Vet. Dobrý den.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Dobrý den.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak jako každý čtvrtek je tu i dnes krátce po desáté hodině naše Veterinární poradna pro všechny chovatele domácích mazlíčků, no, a protože prevence není nikdy dost, rozhodli jsme se i dnes, že se zaměříme na péči o kočičí a psí miláčky v zimním období. Rádi bychom dnes dali především prostor vašim dotazům, proto se nezdráhejte se na nás se svými otázkami obrátit. Posílat je můžete prostřednictvím mailové adresy jejakaje@rozhlas.cz a samozřejmě můžete jako vždycky dotazy poslat i textovou zprávou ve tvaru R2 JEJAKAJE a text vašeho dotazu. SMS posílejte na číslo 9077704. Jedna zaslaná zpráva vás bude stát 4 koruny a ještě dodám, že službu provozuje ATS Praha. Tak, my tady máme téma péče o psa nebo o kočku v zimě. S tím souvisí samozřejmě spousta témat, péče o srst, vydatnější strava, prevence prostydnutí. Čili začněme třeba tou srstí. Jak pečovat o psí nebo kočičí srst v zimě, jaké jsou ty hlavní zásady?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak, já bych trošku oddělila kočičky a pejsky, ony kočičky většinou mají svůj názor na to, jak se o ně má pečovat a budou v zimě přesně tak dlouho jak budou chtít. Nechodíme většinou s kočkami na procházku, zatímco psi se přece jenom řídí podle nás a tam to musíme přizpůsobit. Rozhodně bych se nebála u pejsků s dlouhou srstí nebo kteří zrovna línají tu srst vyčesávat, tu srst to provzdušní, zlepší to i růst podsady, zkvalitní to tu srst. Takže nebojte, že jim uberete na izolační vrstvě, rozhodně ne, naopak tím přispějete k lepší funkci srsti. U psů, kteří mají krátkou srst, a tady musíme také rozdělit pejsky, kteří jsou celodenně nebo celoročně venku a pejsky, které máme v bytech, tam je to potom odlišné. Ti pejsci, co jsou venku, ti by měli mít zateplenou boudu. Boudu s nějakým vyložením polystyrénu, a to i v rámci podlahy s nějakou teplou přikrývkou. Já si považuji ideální třeba jako slámu za jednu z nejlepších izolačních, jednu z nejlepších izolačních materiálů, co se týče do té boudy, navíc je to poměrně jednoduché k vyčištění, vymetete slámu a dáte novou. Ideální bouda potom je taková, která má předsíňku, to znamená, nejde studený vzduch přímo, ale je tam vzduchová komora, která to izoluje. A za třetí bych potom ještě chtěla zdůraznit, že ta bouda musí být úměrná velikosti psa. To znamená, že čím větší tím lepší, ale víceméně tak, aby ten pejsek si tam mohl pohodlně lehnout, ale nemusí už natáhnout přední a zadní nožičky, protože ten prostor zase on si vyhřívá sám a pokud je ten prostor příliš veliký, tak může být potom problém. Tito pejsci si to potom regulují sami. Pro nás je důležité, aby měli přístup k vodě, ve smyslu vody nezamrzlé, takže ráno dáváme teplou, aby nám nezamrzla tak rychle. Existují i odmrazovací zařízení, já už to považuji trošičku za přehnané, protože ten pes v tom mraze zas tak moc nepije. A pokud se o něj staráme, přijdeme z práce a opět dáme teplou vodu, tak v tom nevidím žádný zásadní problém nebo nutnost takovéto zařízení kupovat. U pejsků, kteří celoročně jsou s námi v bytě a chodí s námi na procházky a vybrat si nemůžeme, pokud je nenecháme vykonávat potřebu doma, což většina z nás zřejmě ne, tak tam potom zvážit možnost na koupi nějakého oblečku. Mluvím hlavně o krátkosrstých plemenech psů jako je třeba boxer nebo velká část ohařů, krátkosrstí ohaři a potom o těch malých pejscích jako jsou jorkšíři nebo jezevčíci. Musíme si uvědomit, že pokud máme v bytě okolo 22, 23 stupňů nebo přibližně takovouto teplotu a potom jdeme ven, kde je teplota pod nulou, tak rozdíl přes 20 stupňů je poměrně znatelný zvlášť na kůži, na svaly, tam dojde k stažení cév, může dojít i k namrznutí, zvlášť, když máme třeba v bytě vlhko, tak právě na zádech a na končetinách potom může dojít ne přímo k omrzlinách, ale k ochladnutí určitých skupin svalových, což vede k bolestím zad a různým i pohybovým problémům potom.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Teď na vás můžu akorát navázat, protože jsem se chtěla zeptat na to, jaká jsou nejčastější onemocnění u psů a u koček v zimním období?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak já si myslím, že to je podobné těm lidským, jsou to samozřejmě záněty horních cest dýchacích a tam si myslím, že je to víceméně způsobeno i mikroklimatem, které my udržujeme v našich obydlích, to znamená, nevětráme tolik a i my jsme nemocní a spíš to přeneseme na pejska než pejsek na nás. A potom jsou to problémy takové speciální, toto onemocnění, o kterém chci mluvit, se jmenuje nemoc chladových aglutininů. Zní to záhadně, ale vlastně jde o to, že při teplotě 4 až 7 stupňů se na těch koncových částích těla jako jsou konečky uší nebo prsty, ocásek, vytvářejí drobné sraženinky,které ucpávají cévky, a tam potom dochází ke vzniku boláčků, v extrémních případech potom může dojít i vlastně odumření části toho neprokrveného místa, to je potom vhodné vlastně po procházkách ty uši zahřát, protřít, zvlášť teď zase mluvím hlavně o ohařích, u těch paciček to samé.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak pečovat o psa nebo o kočku v zimě, tak zní téma dnešní Veterinární poradny s paní doktorkou Lucií Skálovou z veterinární nemocnice AA-Vet. No, a příležitost zeptat, se, položit svůj dotaz má právě teď jedna z našich posluchaček. Přejeme vám hezké dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den. Prosím vás, já mám dotaz, syn má ... a jeden pes má zápal plic a jestli se to přenáší na lidi taky, protože syn má taky nějaké problémy.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Dobrý den. Já v tomto případě vám nedokáži odpovědět. Tam je nutno provést kultivaci, a to jak vaše syna, tak u výše řečeného psouna a porovnat, jestli ta bakteriální infekce, pokud se jedná o bakteriální zápal plic, je totožná. Víceméně přímo přenosné by to nemělo být, ale rozhodně vyloučit to nemůžu, některé kmeny bakterií jsou společnými patogeny.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji za odpověď a já ještě pro jistotu připomenu telefony sem k nám do studia, můžete se ptát i nadále 221552525 nebo 221552424. Když si povídáme teď tedy o péči o psa v zimním období, tak řada chovatelů neustále se ptá, jak je to s těmi ochrannými botičkami pro psy, jsou vhodné, nejsou vhodné, jaký je váš názor na ně?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Já bych na nezraněné nožičky botičky nedávala, protože mechanismus pohybu způsobuje, že při došlapu ty prstíky se roztáhnou vlastně, působí to zvýšené tření, je tam lepší mechanika pohybu i odrazu. V případě ale, že máme celozimě před barákem nasolený chodník se štěrkem nebo pejsek má nějaké zranění tlapky od toho hrubého sněhu, tak v tom případě jsem pro. Ale a priori rovnou dávat botičky nepovažuji za vhodné.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji za odpověď, a teď už je tu další posluchačský dotaz ve vysílání Dvojky České rozhlasu. Dobrý den, zdravíme vás.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady Šmídová, Litoměřicko. Já se chci zeptat, máme bígla v bytě, od kolika stupňů mu musíme dávat ten obleček na ven?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Já bych to dávala pokud mrzne víceméně, to znamená, od nuly a méně, v závislost je také na tom, jak ten pejsek se pohybuje. V případě, že ti psi opravdu běhají, lítají, jsou v pohybu, tak, a ta procházka není dlouhá, tak to i můžeme vynechat, ale v případě, že jdete na hodinovou procházku, tak bych mu ten kabát lehký dala určitě.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, děkuji za odpověď a pojďme zjistit, na co se chce zeptat další z našich posluchačů. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, Kaderková. Já bych se ráda paní doktorky zeptala, mám malýho jorkšírka a samozřejmě všechno se tady solí ty chodníky i silnice, a tak čím mu mám ty tlapičky omývat, jenom čistou vodou nebo namydlit a jak pak ošetřovat?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak, já považuji vlažnou vodu za zcela dostačující. Ony přípravky typu mýdla a ostatních potom ty tlapky zbytečně vysuší. A takže pořádně opláchnout vodou, vysušit, to je důležité. A co se týče těch mazacích přípravků, na trhu je jich velká škála. Já fandím úplně čisté vazelíně, kterou si běžně koupíte za pár korun v lékárně a funguje velice dobře.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, děkuji za odpověď. Co vás dál zajímá, milí posluchači, ptáme se, máme na telefonu dalšího posluchače. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobré dopoledne. Máme jenom takový skromný dotaz. U telefonu Dostálová. Chtěla jsem se zeptat, máme fenku retrívra zlatého a ta teda bydlí venku, bydlí v boudě, jak říkala paní doktorka, dostatečně prostorné, připravené, má ještě takový pytel, aby jí tam netáhlo, a chtěla jsem se zeptat, má tam 7 stupňů, stačí nebo nestačí? Nad nulou samozřejmě, ne pod nulou, na spaní.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
No, v závislosti na tom, jak kdy to měříte. Uvědomte si, že v případě, že ona tam leží a v tu chvíli vy jste to změřila a už je tam nějakou dobu a má tam pořád 7 stupňů, tak mi to přijde hraničně málo. Ale v případě, že to, protože ona si to potom vyhřeje, ona by si většinou potom tu boudu přes noc, jak tam leží, měla vyhřát na těch 10 stupňů, ale když to měříte běžně, že tam je, prolítává tam a pořád tam má 7 stupňů jako stálou teplotu, tak mi to přijde dostatečné. Já bych tohle to spíše reagovala nebo se řídila podle toho jak ten pejsek, prostě jestli se mi bude klepat zimou ráno, když ho, když mi přijde před barák nebo jestli bude nastydlý, tímhle tím způsobem, pokud je izolovaná bouda, není příliš veliká, jak jsme o tom mluvili, tak si myslím, že to je úplně v pořádku.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, děkuji za odpověď, telefony vyzvánějí stále dál. Takže já vítám ve vysílání dalšího z posluchačů. Dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, Raidorfová. Paní doktorko, chtěla bych se zeptat, máme dvaačtvrtletého kocourka a prodělal ve feně v plodu, jako plod v mamince požár domu, dost pije, nevím, čím to je, je dobře živený, vody má dost, ale dost pije. Děkuji za odpověď.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Já si v tomto případě myslím, že by bylo namístě vyšetřit moč a vyšetřit kocoura, a podle se rozhodnout, protože škála možností, které to způsobují, je velmi, velmi široká.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, děkuji za odpověď a teď ještě zodpovíme úplně poslední posluchačský dotaz dnešní Veterinární poradny ve vysílání Dvojky Českého rozhlasu. Vítám dalšího z posluchačů, dobrý den.
osoba
--------------------
Dobrý den, já bych měla dotaz na paní doktorku. Máme pětiletého krysaříka, teď mi to vypadlo.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Hlavně, že jste si vzpomněla.
osoba
--------------------
Pětiletého krysaříka a právě mám teďka obavy v těch mrazech, jak ho mám oblékat, jestli mu stačí dávat jenom svetříček a nebo jestli je lepší kombinéza, aby měl zakrytý kyčle?
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Já jsem i pro bříško a oblast slabin, u krysaříka určitě.
osoba
--------------------
Je tady problém, že vlastně, že to je kluk, a když jako má víc to bříško zakrytý, tak vlastně tu kombinézku nebo ten svetr má hnedka pročůraný, že jo, takže vlastně než dojde domů, tak je mokrý.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak je mokrý. Chápu, ale tam jsou kombinézy, které vlastně to končí před penisem a přitáhne se to dozadu jenom, nemusí to být úplně celé, ale velká část břicha, že je zakrytá, to bych potom brala jako dostačující.
osoba
--------------------
Takže radši teda tu kombinézu, aby měl teda i ty nožičky krytý.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Nemusí to být, ne, tam nemusí být i nohy, ale je tam vlastně přes záda je přikrývka a přes bříško dolů a vzadu za ocáskem se to spojí a je tam dost velká mezera pro penis, aby si ten pejsek na tu kombinézu nečůral. No, a tímhle způsobem bych to řešila.
osoba
--------------------
Dobře, ano.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak moc děkujeme za zavolání. Přejeme krásný den. No, a tolik myslím, že závěrem pro tu dnešní poradnu pro všechny chovatele, která hostila dnes paní veterinářku Lucii Skálovou, no, tak co si popřát na závěr? Ať není zima ani nám ani těm našim čtyřnohým společníkům, ať nám zkrátka netáhne na záda, na bříška a ať máme v pořádku všichni ty naše tlapky a nožky.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Ať jsme všichni zdraví.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji a budu se těšit příště na slyšenou.
Lucie SKÁLOVÁ, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Já taky, na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.