Tyranosaurus, obří dinosaurus, kterého svět poznal před 111 lety

16. únor 2016

Královský lidožrout a největší zabiják pravěku - tak tyranosaura popisovaly titulky amerických novin v roce 1905. O objevu kostry největšího dravého dinosaura referovala tehdejší média jako o senzaci. Co o něm víme dnes, po 111 letech?


Příspěvky Meteoru 13. 2. 2016
01:10 Oprava mozku po mrtvici
10:13 Kolik máme v těle buněk?
24:31 Pavoučí chameleon
38:36 Proč Vikingové opustili Grónsko?
43:04 Tyranosaurus 111 let po objevu

„Tyrannosaurus rex je jedním z nejznámějších dinosaurů vůbec, jeho jméno zná snad každé pětileté dítě,“ uvedl v Meteoru popularizátor paleontologie Vladimír Socha. „Tyranský královský ještěr“, jak zní jeho doslovný překlad z latiny, dodnes budí respekt, a to nejen u fanoušků Jurského parku.

Tyranosaurus dosahoval výšky dvoupatrového domu, vážil zřejmě kolem 7 tun a jeho čelisti byly osázeny 60 zuby velikosti kuchyňských nožů.

Král dinosaurů z Divokého západu

K objevu první kostry obrovského dinosaura, později nazvaného Tyrannosaurus rex, došlo 12. srpna 1902 v pustinách Badlands ve východní Montaně. V době končící éry Divokého západu, kdy řídce obydlené oblasti Montany nekřižovaly žádné zpevněné cesty, kostru objevil dobrodruh a paleontolog Amerického přírodovědeckého muzea Barnum Brown. Ostatky dravého dinosaura byly opatrně převezeny do New Yorku, v roce 1905 pak následoval jeho vědecký popis.

Logo

„Do té doby byl za největšího teropoda, jak říkáme masožravým dinosaurům, považován lehčeji stavěný dravec zvaný alosaurus, dlouhý asi 9 metrů, vážící kolem 1,5 tuny. Tyranosaurus ale vážil asi 4krát víc a byl o 3 metry delší, navíc byl mnohem robustnější,“ řekl Vladimír Socha.


V dopisu směřovaném svému zaměstnavateli v New Yorku ze dne 12. srpna 1902 popisuje Barnum Brown objev prvního tyranosaura (který toto jméno obdrží o tři roky později) takto: „Naleziště číslo 1 obsahuje (několik kostí) velkého dosud nepopsaného masožravého dinosaura…Nic podobného z křídového období jsem ještě neviděl. Tyto kosti jsou usazeny v konkrecích modrého vápence podobných pazourku a jejich vyproštění vyžaduje ohromný kus práce.“ Těmito nepříliš vzletnými slovy Brown oznámil příchod nejslavnějšího dinosaura všech dob.
Text vychází z kapitoly „Jak byl objeven Tyrannosaurus rex“ v knize Vladimíra Sochy Objevy pod vrstvami času, nakl. Computer Press, 2014, zdroj: dinosaurusblog.com

Zuzanka vážila možná až 9 tun

„Zatím největší nalezená kostra tyranosaura patří Zuzance (Sue), jak se hezky přezdívá kostře umístěné v chicagském muzeu,“ zmínil Socha. Jméno je odvozeno od americké paleontoložky Susan Hendricksonové, která kostru našla v létě roku 1990 v Jižní Dakotě.

„Zuzanka“ měřila asi 12,5 metru, za živa zřejmě vážila kolem 6,5 tuny, podle některých studií ale možná až 9 tun. Lebku měla dlouhou 1,5 metru, hřbet vysoký 4 metry.

„Bylo to obrovské zvíře, těžší než slon africký. Co se týká masožravých dvounohých zvířat, tak jedno z největších, která kdy kráčela po souši naší planety,“ dodal Socha. Kostra se dochovala ze skoro 90 procent a je na ní znát, že tyranosauři žili velmi divoce a nebáli se jít do konfliktů. „Spousta kostí byla různě poškozených, žebra přelomená, vykloubené články prstů,“ řekl Socha.

Dravec, drtič kostí a kanibal

Logo

To, že byl tyranosaurus obávaným predátorem, se pozná podle tvaru velkých zubů. „Nebyly to jen klasické štíhlé zuby s vroubkováním typické pro většinu jiných dravých dinosaurů, kteří se dokázali do oběti bolestivě zakousnout a trhat z ní maso. Tyranosauří zuby byly ještě mnohem masivnější, byly na průřezu téměř kruhové, takže byly uzpůsobeny i k drcení kostí oběti,“ řekl Socha.

Tyranosaurus byl nad to obdařen silným čelistním stiskem, který se odhaduje na zhruba 80.000 Newtonů. „To musel být skutečně naprosto drtivý zákus, kterým si tyranosaurus vysloužil pomyslný zápis do Guinessovy knihy rekordů coby suchozemské zvíře s nejsilnějším čelistním stiskem vůbec,“ doplnil Socha.

Své zabijácké zbraně používal tyranosaurus nejen proti kořisti, ale pravděpodobně i proti svým soukmenovcům. „Máme fosilní doklady o tom, že tyranosauři mezi sebou bojovali, možná byl mezi nimi i kanibalismus,“ zmínil Socha.

K obědu kachničku, prosím…

„Pravděpodobně nejoblíbenější kořistí tyranosaurů byli takzvaní kachnozobí dinosauři, býložraví dinosauři s čelistí ve tvaru zobáku, který opravdu trochu připomínal kachní zobák,“ uvedl Socha. Ovšem od kachny na lidském talíři se tito dinosauři lišili, zejména co se velikosti týče. „Například edmontosauři, jak se ti nejznámější z nich jmenovali, byli dlouzí asi 13 metrů a vážili kolem 5 tun, takže to už byl pěkný příděl masa,“ řekl Socha.

Kromě kachnozobých dinosaurů útočili tyranosauři také na rohaté triceratopse. „Ti už byli podstatně nebezpečnější kořistí. Měli velké nadočnicové rohy, až 1,25 metru dlouhé, kterými mohli tyranosaurovi proděravět břicho a způsobit mu smrtelné zranění,“ doplnil Socha.

Logo

Měli tyranosauři peří?

„Existují domněnky, že pokud ne dospělí tyranosauři, tak aspoň mladí jedinci mohli být opeření, mohli se podobat ptáčatům s prachovým chmýřím kolem některých částí těla,“ řekl Socha. Svědčil by o tom objev jednoho z příbuzných tyranosaurů v roce 2012 v Číně, říká se mu jutyranus. „Ten byl na větší části těla opeřený, vypadal jako obrovský krocan, slepice nebo nelétavý orel s velkým ocasem,“ doplnil Socha.

Dnes mají paleontologové k dispozici přibližně 50 koster tyranosaurů v různém stadiu zachování. Výjimečně se podaří objevit i něco jiného než kosti. Jako například v roce 2002. „Jeden exemplář měl zachovalé otisky kůže, které vykazovaly drobné šupinky neboli tuberkuly. Kůže tehdejších dinosaurů se zřejmě podobala kůži dnešních krokodýlů,“ dodal Socha.

Jak je vidět, i 111 let po prvním určení tyranosaura zůstává hodně nezodpovězených otázek o tom, jak tito draví dinosauři vypadali a žili.

autoři: Petr Sobotka , Leona Matušková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.