Turecké hospodářství

10. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Turecká vlajka

Chaos v ekonomice mají jistě leckde. Proč jsme si zvykli spojovat vrchol šlendriánství právě s Tureckem?

Co všechno patří k Turecku? Turecký sed, med, turecké kalhoty, lázně, záchodky, turecký půlměsíc. Zásluhou Turků, kteří obléhali Vídeň, se do střední Evropy se dostala turecká káva a také turkyň, tak se dodnes na Moravě říká kukuřici.

Ale k Turecku patří i zmatečný, zanedbaný, nepoctivý, nefungující systém – tedy „turecké hospodářství“. Souvisí s hlubokým hospodářským, sociálním a především morálním úpadkem Osmanské říše v 17. a 18. století.

Všechno, co Turci z předchozích mnohasetletých výbojů získali, šlo postupně vniveč. Stát totiž fungoval na těchto základních principech: protekce, úplatkářství, korupce a klientelismus. Za tučný bakšiš se dalo sehnat cokoliv – od postů nejvyšších úředníků až po výhodnější veslo pro galejníka na galéře.

Sultán měl bohaté paláce a harémy, honorace se topila v přepychu, ale lid třel bídu s nouzí. Nikdo nedal zemi vizi a nikdo ji nevedl k prosperitě... Jak jinak to mohlo dopadnout?

Proč se říká Stojí jako Turek na pražském mostě?

Znáte Turka ze slavného sousoší Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa, které stojí na Karlově mostě?

Ohromný tlustý pískovcový Turek se psem, který hlídá uvězněné křesťany, se ležérně opírá, tváře naducané, naparuje se jako bařtipán, je to pupkáč, kterého nic vyvede z míry.

Čtěte také

Socha byla myšlena jako názorné varování před nebezpečím tureckých nájezdů, i když tou dobou už byly na ústupu. Lidé ale měli ještě v živé paměti barbarství a krutosti, kterých se vojsko s půlměsícem ve znaku dopouštělo na bezbranných obyvatelích.

Turek byl vysochán v roce 1714, nachlup přesně ve stejném roce, kdy si jeho soukmenovec Deodat nebo také Deodatus otevřel v Praze historicky první kavárnu. Jmenovala se U zlatého hada a stála v dnešní Karlově ulici.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser