Tulil ses, nebo jsi se tulil?
Spisovné jsou podoby ty ses, ty sis, ale v mluveném projevu často slýcháme i ty jsi se, ty jsi si.
Otázka:
Dobrý den, proč si všichni moderátoři, herci a zpěváci (vlastně všichni ti, co se živí pusou) myslí, že používáním „ty jsi si“ a „ty jsi se“ jsou nějak lepší, spisovnější? Je mi to líto, když už se živí jazykem, měli by nám jazykem dělat radost. Mají na to přece školy... :-(
Odpověď:
Měli bychom být spravedliví a upřesnit, že uvedené obraty neužívají doslova všichni moderátoři, herci a zpěváci, ale jen někteří z nich, nadto zejména v uvolněnějších žánrech.
Na otázku, proč si myslí, že jde o tvary lepší, nelze přesně odpovědět. Lze však poukázat na to, že jde o spletitou problematiku, která v historii češtiny prošla řadou diskusí a pro její uchopení je třeba znát jazykový systém do podrobností.
Není bez zajímavosti, že konkurenci jsi se / ses a jsi si / sis se ve svých dílech nevyhnul ani tak dobrý autor, jako byl Karel Čapek.
Pro spisovný jazyk je skutečně kodifikováno ty ses učil, ty sis pamatoval apod., ale užití „rozložených“ podob v nepřipravených mluvených projevech není při znalostech jazykového systému zcela nepochopitelné.
Podrobněji k této problematice viz článek M. Sedláčka Ty jsi se (učil)? Ty jsi si (pamatoval)? v časopise Naše řeč, ročník 77.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.