Trpíte prokrastinací? Netrapte se. Odkládání úkolů je důležité

2. leden 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohovor, ilustrační foto

Dáváte si novoroční předsevzetí? Rozhodli jste se, že s novým rokem začnete jinak? Co dělat, abyste svá přání dovedli k úspěšnému konci? To na Dvojce poradila moderátorce Evě Kvasničkové a všem posluchačům koučka Magdalena Vokáčová.

Zhubnu, najdu si novou práci, nebudu tolik pospíchat. To jsou různá předsevzetí, která si dáváme na Silvestra nebo na Nový rok. Přelom roku je totiž předělem. "Je to skutečně předěl, start, ale zároveň se neodřízneme od minulosti," připomíná koučka Magdalena Vokáčová, podle které bychom se z minulosti měli poučit.

Samotné koučování definuje jako práci na sobě krok za krokem. A problém novoročním předsevzetí vidí Magdalena Vokáčová v jejich nereálnosti. V podobných případech hraje kouč roli průvodce, navigátora nebo režiséra.

Žijeme ve společnosti zaměřené na výkony

S jakými problémy se na ni lidé obracejí? "Se vším možným," odpovídá Magdalena Vokáčová, která si však témata s oblibou vybírá. Poměrně často se vyhýbá klasickým koučovacím tématům, tedy byznysu a kariéře. "Baví mě otázky vztahů a komunikace. A pak také téma člověka hledající životní cestu," vysvětluje.

Mnohé z vás možná trápí prokrastinace, tedy chronické odkládání úkolů. Jenže, jak připomíná Magdalena Vokáčová, právě odkládání je důležité. "Dám si nějaký termín. To znamená, že odkládám vědomě," zamýšlí se. Žijeme ve společnosti, která je zaměřená na výkony. A odkládání je důležité, abychom si odpočinuli.

Cítíte, že byste potřebovali pomoct? Nemusíte hned jít za koučem. Magdalena Vokáčová mluvila po 11. hodině také o sebekoučování nebo o tom, jak se ke koučování vlastně dostala.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?