Trpíte prokrastinací? Netrapte se. Odkládání úkolů je důležité

2. leden 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohovor, ilustrační foto

Dáváte si novoroční předsevzetí? Rozhodli jste se, že s novým rokem začnete jinak? Co dělat, abyste svá přání dovedli k úspěšnému konci? To na Dvojce poradila moderátorce Evě Kvasničkové a všem posluchačům koučka Magdalena Vokáčová.

Zhubnu, najdu si novou práci, nebudu tolik pospíchat. To jsou různá předsevzetí, která si dáváme na Silvestra nebo na Nový rok. Přelom roku je totiž předělem. "Je to skutečně předěl, start, ale zároveň se neodřízneme od minulosti," připomíná koučka Magdalena Vokáčová, podle které bychom se z minulosti měli poučit.

Samotné koučování definuje jako práci na sobě krok za krokem. A problém novoročním předsevzetí vidí Magdalena Vokáčová v jejich nereálnosti. V podobných případech hraje kouč roli průvodce, navigátora nebo režiséra.

Žijeme ve společnosti zaměřené na výkony

S jakými problémy se na ni lidé obracejí? "Se vším možným," odpovídá Magdalena Vokáčová, která si však témata s oblibou vybírá. Poměrně často se vyhýbá klasickým koučovacím tématům, tedy byznysu a kariéře. "Baví mě otázky vztahů a komunikace. A pak také téma člověka hledající životní cestu," vysvětluje.

Mnohé z vás možná trápí prokrastinace, tedy chronické odkládání úkolů. Jenže, jak připomíná Magdalena Vokáčová, právě odkládání je důležité. "Dám si nějaký termín. To znamená, že odkládám vědomě," zamýšlí se. Žijeme ve společnosti, která je zaměřená na výkony. A odkládání je důležité, abychom si odpočinuli.

Cítíte, že byste potřebovali pomoct? Nemusíte hned jít za koučem. Magdalena Vokáčová mluvila po 11. hodině také o sebekoučování nebo o tom, jak se ke koučování vlastně dostala.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser