Třesk dobových zbraní, pyrotechnické efekty. Poslechněte si živou rekonstrukci bitvy na Bílé hoře
Sobotní Po Česku odvysílala Dvojka živě z rekonstrukce slavné bitvy na Bílé hoře, od které letos uplyne 400 let. Moderuje Václav Žmolík.
Na bělohorské pláni v Praze se v sobotu 19. září sešlo několik set šermířů a zájemců o vojenskou historii od nás i ze zahraničí. Před zraky diváků zrekonstruovali průběh bitvy, která na tři století změnila české dějiny.
Účinkující v dobovém umění a s historickými zbraněmi doplnila hudba a pyrotechnické efekty. Podle pořadatelů se bitva co nejvíce podobala skutečné historické události. Akci pořádali Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, RKČ – Rytíři Koruny české a Praha 6.
Klíčová bitva českých dějin
V bitvě na Bílé hoře se v roce 1620 střetla vojska českých stavů s vojsky císařskými a ligistickými. Bojovalo v ní asi 48 tisíc vojáků a bitva, která začala krátce před polednem, netrvala ani dvě hodiny. Její význam byl ovšem dalekosáhlý.
Čtěte také
Znamenala konec Českého stavovského povstání a ve svých důsledcích vedla ke katolizaci českých zemí a k potvrzení vlády Habsburků u nás. Historickou perličkou je, že král Fridrich Falcký, kterého si zvolily české stavy, v době bitvy obědval na Pražském hradě s velvyslanci cizích zemí.
Související
-
417. schůzka: Černý den na Bílé hoře
Už velmi brzy po zahájení války začalo se v českém táboře pošeptmu hovořit o zradě. Fáma se šířila a naleptávala i tak dost slabou bojovou morálku českých stavů.
-
418. schůzka: Na Bílé hoře
V bitvě na Bílé hoře nechyběli vojáci snad žádné evropské národnosti. V duchu doby byly armády otevřeny všem, kdo projevili ochotu bojovat v jejich řadách.
-
419. schůzka: O statečných Moravanech u Hvězdy a o historické pravdě
Dominantou bojiště na Bílé hoře byla už v době bitvy stavba renesančního letohrádku Hvězda, stojícího uprostřed obory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.