Trampové. Mládež, která žila po vzoru hrdinů románů Jacka Londona

10. květen 2019

Možná sami trampujete a možná vám z dob trampování zbyla i spousta kamarádů. Napadlo vás ale někdy, odkud se slova tramp a kamarád vzala?

Slovo tramp bychom z angličtiny přeložili jako tulák, možná i pobuda. Toto anglické slovo čeština převzala na přelomu 19. a 20. století, kdy se jako trampové začali označovat příslušnící městské mládeže, zejména ze sociálně slabších vrstev, kteří o nedělích, nebo v případě, že byli nezaměstnaní, tak i přes týden, vyráželi do přírody, kde žili po vzoru hrdinů románů Jacka Londona a dalších autorů po vzoru prvních westernů...

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.