Toulky minulostí Petra Hory Hořejše

Petr Hora Hořejš
Petr Hora Hořejš

První díly Toulek českou minulostí napsal v době tuhé normalizace v maringotce jako dělník Vodních zdrojů. Publicista a spisovatel Petr Hora Hořejš tenkrát o našich dějinách nevěděl téměř nic.

Jako kluk měl trauma z leteckých útoků a následného útěku do smradlavého sklepa. Proto se s rodinou přestěhoval z Bratislavy do Stříbrné Skalice, kde prožil sice chudé, ale idylické dětství. Zajímala ho astronomie i medicína, ale „z rozpaků“ skončil na žurnalistice.

Po vyhazovu z nakladatelství Albatros (navíc v době, kdy zakládal druhou rodinu) se 10 let živil všelijak. Když tenkrát jel s rodinou na rozpadající se chatu, rozhodoval se, jestli koupit špekáčky na opékání, nebo cement na opravy.

V době normalizace začal ve svých Toulkách českou minulostí napravovat naše ideologií pokřivené dějiny. Práce historika a badatele mu vydržela dodnes. Jeho velké rozhlasové dítě provází těch šest dalších skutečných.

Moderátorka Jitka Novotná a Petr Hora Hořejš v pořadu Stříbrný vítr

Více ze života Petra Hory Hořejše poslouchejte ze záznamu pořadu Stříbrný vítr s Jitkou Novotnou v našem audioarchivu iRadio.