Tomáš Zima: V cenách nemovitostí už předbíháme italský Milán. Je to smutné a vede to k nižší porodnosti

10. červen 2025

Česko podle tzv. indexu prosperity a finančního zdraví kleslo loni v rámci zemí EU z 15. na 16. místo. „Naše místo je stabilní, Je otázka, jestli ten klesající trend bude dlouhodobý,“ hodnotí Tomáš Zima, přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Dále okomentuje návrh na vytvoření páteřní sítě pohotovostí a situaci na amerických univerzitách.

Podle tzv. indexu prosperity a finančního zdraví nabízí nejlepší podmínky pro život v rámci EU dlouhodobě severské státy. Na stupni vítězů se poprvé umístilo také Rakousko. Česká republika dosáhla výborných výsledků v bezpečnosti a oblasti péče o zdraví. Naopak negativně byla hodnocena dostupnost bydlení a podmínky pro podnikání.

„Nad tím by se měli zamyslet politici. Protože si to vytváříme sami komplikovanou legislativou,“ domnívá se Tomáš Zima v pořadu Jak to vidí... „Byrokracie je u nás šílená. Například dohody o provedení práce, které se měly hlásit, ale už se hlásit nemají. Je v tom chaos a je to zbytečná zátěž pro lidi.“

Čtěte také

V dostupnosti bydlení patříme mezi šest nejhorších zemí EU. Problém spočívá zejména ve vysoké ceně novostaveb, zdlouhavém stavebním řízení a vysokých nákladech na chod domácnosti.

„Je to smutný trend, který se neustále zhoršuje. Když se dívám, kolik stojí nemovitosti v zahraničí a tady, tak už předbíháme třeba italský Milán,“ potvrzuje Zima. „Senioři jsou ohroženi, když odchází do důchodu. Mladí lidé nemají kde bydlet. Nemají možnost si půjčit deset milionů. A to se pak projevuje i třeba v nižší porodnosti.“

Nedostatek lékařů

Naopak rozsah a dostupnost zdravotní péče je ve srovnání s ostatními evropskými státy nadprůměrná. Mezi světovou špičku patříme zejména v nízké úmrtnosti kojenců.

Dostupnosti se přesto liší jak v jednotlivých regionech, tak u různých specializací. Dlouhodobě například chybí zubaři v pohraničí a lidé za nimi často dojíždějí do Polska.

Nedostatek lékařů je problém v celé Evropě, je to dáno mimo jiné i tím, jak dlouho trvá získat potřebnou kvalifikaci.

Čtěte také

„Lékařské fakulty v projektu dostaly prostředky na navýšení počtu studentů, ale student medicíny absolvuje za šest let a atestaci získá za čtyři a půl roku,“ vysvětluje Zima. „Projekt začal před zhruba šesti lety, takže jeho plody začneme sklízet až kolem roku 2028.“

Do té doby budou muset zřizovatelé zdravotnických zařízení najít jiné způsoby, jak zajistit dostatek personálu a udržet provoz pohotovostí a všech potřebných ambulancí.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu