Tomáš Zima: Politika do škol patří. I tady jsou občané
V polovině března zorganizovali studenti výstražnou stávku #VyjdiVen. Požadovali dodržování ústavy a jejích zvyklostí. Je „něco shnilého“ v našem státě?
Podle rektora Univerzity Karlovy je otázka, co to vůbec politika je. Už ve starém Řecku se slovo polis užívalo ve významu městský stát, tedy základní ekonomické a politické jednotky. „Taková politika do škol patří. Něco jiného je ale organizování nějakých politických stran a hnutí. To je velký rozdíl,“ myslí si Tomáš Zima.
Stávka vs. protest
I na vysokých a středních školách jsou občané, kteří mají právo vyjádřit svůj občanský názor. Co by ale Zima změnil, je označení stávka. „Spíš bych volil slovo protest, demonstrace nebo protestní výzva. Stávka má přece jenom jiné parametry, o kterých by nám teď mohli povídat třeba Francouzi. Bylo to hnutí zdola, které iniciovalo pražské DAMU.“
Podle Zimy byla akce #VyjdiVen „zdvižený prst, že se v tomto státě děje něco nedobrého.“ Další postup je teď prý na politických stranách a hnutích. V podzimních parlamentních volbách tady totiž bylo pouze jediné antibabišovské téma. „Nic jiného jsme ale neslyšeli, a když, tak to bylo hodně nedůvěryhodné.“
Vyprázdněná politika?
„Přece nikdo nevěří politikům, kteří čtyři roky seděli ve vládě a teď nám tvrdí, že je jejich cílem zvyšovat platy. Každého musí napadnout: Tak co jste tam tak dlouho vůbec dělali? To je přece úsměvné.“
Podle Zimy zažíváme na vlastní kůži vyprázdnění idejí našich politických stran. „Někdy z toho čouhá jako sláma z bot, že jim jde jen o to být u porcování medvěda. Ale neříkám, že se tak chovají úplně všichni. Najdou se politici, kteří opravdu chtějí sloužit.“
Role elit
Studentská výzva tak prý byla hlavně upozornění na nezdravé jevy ve společnosti. „Na vysvětlování nejrůznějších problémů, a to ze všech úhlů pohledu, jsou v každé společnosti elity, školy a další instituce a pak si každý může sám vybrat.“
Rektor zároveň připouští, že se tady často vysvětluje složitě. „Toho využívají lidé, kteří mluví jednoduše a nabízejí často nerealizovatelná, zato líbivá černo-bílá řešení. My ale dobře víme, že pravdivá není ani černá, ani bílá.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.