Tomáš Zima: Odstátnění nemocnic. Co se pro vás změní v dostupnosti a kvalitě péče?
Z fakultních nemocnic se od 1. ledna 2018 mají stát nemocnice univerzitní. Jaká jsou rizika a výhody odstátnění nemocnic?
„Pro pacienta by se primárně nemělo změnit nic. Maximálně do budoucna by se věci měly změnit k lepšímu,“ myslí si emeritní děkan 1. lékařské fakulty UK v Praze Tomáš Zima. „Je to spíše o řízení instituce, sdílení odpovědnosti a vytváření lepšího prostředí ve zdravotnických zařízeních.“
Zákon starý 25 let
Zima připomíná, že „nové“ univerzitní nemocnice mají být řízeny sedmičlennou radou, ve které čtyři zástupce nominuje stát (ministerstvo zdravotnictví, resp. financí). Taky počet nemocnic je dán zákonem a změna počtu musí projít Parlamentem ČR. Zákon samotný nepovažuje za žádnou novinku.
„O zákoně se hovoří skoro 25 let. Teď proběhl v takovém rychlém kvapíku. Ale vycházel z návrhu, který se připravoval za ministra Hegera. Za ministra Němečka se připravoval návrh zákona o neziskových zdravotnických zařízeních, kde byl taky oddíl o univerzitních nemocnicích.“
Přiblíží nás evropskému standardu
Koncept univerzitních nemocnic by nás podle Zimy měl přiblížit evropskému standardu. „Fakultní nemocnice Evropa nezná. Zná jenom univerzitní nemocnice. A to nejen v Německu, ale taky v Holandsku, ve Francii...“ Samotné modely univerzitních nemocnic jsou v Evropě různé.
„Někde je přímo řízená univerzitami a je její součástí. Někde je to kombinace regionu nebo státu a univerzity. Já věřím, že tento zákon bude přijat a přispěje k transparentnějšímu řízení nemocnic. Forma příspěvkové organizace je přežitou formou,“ uzavírá Zima.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.