Tomáš Zima: Nový kampus ustoupil vývoji PCR testů a rozvoji nanotechnologií. Funkci rektora Univerzity Karlovy opouštím s pokorou
Funkční období dosavadního rektora UK se chýlí ke konci. Od února jej nahradí dosavadní prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková. S jakými pocity Tomáš Zima po osmi letech odchází a které z jeho vizí se naplnily?
„Především jsem dospěl k závěru, že univerzita je ještě složitější organismus, než jsem si na začátku myslel,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... Tomáš Zima, který na univerzitě působí už od roku 1984.
„Člověk za tu dobu pochopí nejen nutnost dialogu, ale hlavně hledání konsenzu mezi různými proudy, které na univerzitě jsou. Možná tedy funkci opouštím s ještě větší pokorou, než jsem ji před osmi lety přebíral.“
Harmonický orchestr
Ne vždy si totiž lidé uvědomují, že univerzita je uskupení více než 60 000 osob s různým zaměřením, a tedy i s různým vnímáním světa. „Jsou zde kolegové zaměření na informatiku, teologii, medicínu, právo, pedagogiku... a role rektora je podobná tomu, jako když řídíte velký symfonický orchestr. Vaším cílem je rovněž, aby orchestr zněl harmonicky.“
Univerzita je ale podle Tomáše Zimy také obrazem společnosti. „Je to takové větší okresní město. Lidé z různých konců České republiky, ale také z více než 100 zemí světa spolu komunikují, což samozřejmě univerzitní prostředí, ale i společnost obohacuje.“
„Vždycky jsem se proto snažil hledat to, co nás spojuje, než to, co nás rozděluje. Důležité je najít takové řešení, které bude ku prospěchu většiny.“
Naplněné vize
Tomáš Zima přiznává, že do volby šel s nemalými ambicemi. „Chtěl jsem, aby se univerzita otevřela světu a společnosti. Aby své poznatky uváděla do každodenního života. Aby jsme patřili mezi prestižní univerzity na světě a aby studenti i učitelé měli dobré zázemí.“
Čtěte také
Některé vize, jako třeba jednotný ekonomický plán nebo stavba nových kampusů, se zatím naplnit nepodařilo. Řada věcí se ale povedla. „Rozvoj nanotechnologií, vývoj PCR testů, výstavy, akce pro veřejnost, založili jsme také juniorskou univerzitu, rozšířili jsme aktivity našich absolventů.“
„Podařilo se nám také navázat tři klíčová strategická přátelství s univerzitou ve Skotsku, v Curychu a v Sydney. A jsme věrni i odkazu Karla IV., který si přál, abychom stáli po boku Oxfordu a Sorbonny. V evropské univerzitní alianci 4EU+, kterou jsme založili, dnes stojíme po boku Sorbonny, Heidelbergu, Kodaně, Milána a Varšavy.“
A co by Tomáš Zima vzkázal nastupující rektorce Mileně Králíčkové, první ženě ve vedení Univerzity Karlovy? „V první řadě, aby naslouchala. Aby vedla dialog a radila se s chytrými a zkušenými kolegy. Aby vnímala kritiky, kteří to s ní budou myslet dobře. Ve finále ale bude muset stejně vždycky rozhodnout sama.“
Další témata rozhovoru: proměny školství; jaké slovo mají ve společnosti vědci; jaké důvěře se dnes těší univerzity.
Související
-
Rektor Tomáš Zima: Kdo bude novým rektorem Univerzity Karlovy? Důležité je, aby měl chytré rádce
Akademický senát UK zítra rozhodne, kdo nahradí stávajícího rektora Tomáše Zimu. Jak moc pravděpodobné je, že by nejstarší vysokou školu u nás vedla poprvé v historii žena?
-
Před 673 lety vznikla Univerzita Karlova. Kvůli úpadku ji v 16. století nazývali „rezavým klenotem“
Datum 7. dubna 1348 je spojeno s jedním z nejvýznamnějších zakladatelských činů Karla IV. V Praze díky jeho promyšlenému úsilí vzniklo vysoké učení. Napsal Tomáš Kaucký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.