Tomáš Linka v Nočním proudu!
Náhoda tomu chtěla, že přesně po týdnu byla první hodina středečně-čtvrtečního opět věnována domácí odnoži moderní cuntry music.
Zatímco minule přijal pozvání Miloše Skalky zpěvák, autor a kytarista Petr Kocman, tentokrát byl hostem noční rozhlasové diskotéky Tomáš Linka.
Zpěvák, textař a hráč na foukací harmoniku, který patří k nejvýznamnějším osobnostem zvoleného hudebního žánru. Spolutvůrce české country music totiž právě vydává - u příležitosti svých nadcházejících sedmdesátých narozenin - reprezentativní dvojalbum nazvané Tomáš Linka To nejlepší - 40 odstínů country.
Pražský rodák Tomáš Linka (*6. února 1946) se učil zpívat na Lidové škole umění v Ústí nad Labem a jeho zájem o blugrass se zanedlouho rozšířil na moderní country. V letech 1968 - 1970 byl členem skupiny White Stars, která dvakrát (v leterch 1968 a 1969) zvítězila na festivalu Porta. V letech 1970 až 1974 působil Tomáš Linka ve skupině Greenhorns (později Zelenáči), poté byl v letech 1974 až 1985 členem skupiny Fešáci. Nakonec si založil vlastní soubor Kanafs a v současné době vystupuje s doprovodnou skupinou Přímá linka.
Nahrávky z let 1970 až 2015, které uchovává kompilační dvojcédéčko, zachycují vývoj Tomáše Linky od kapely The White Stars přes Greenhorns, původní Fešáky, Cadillac a nové Fešáky až po současnou Přímou linku. Jinými slovy, od akustického westernu až po samozřejmou elektrifikaci, umožňující přechod od pistolnických příběhů ke stejně mužné, ale civilnější současné romantice.
V bookletu dvojalba, plném vzpomínkových fotografií, připomíná oslavenec, že za téměř padesát let aktivní kariéry prošel různými stylovými proměnami, nicméně moderní americká country je to, co má nejraději. K převzatým písničkám od jeho oblíbenců Krise Kristoffersona, Johna Denvera či Eagles přibyla časem řada původních skladeb, často z pera kytaristy, kapelníka a producenta Antonína Kny.
Tomáš Linka je vedle Michala Tučného nejdůležitějším představitelem naší městské countryové scény, méně spjaté s trampským odkazem či americkými westernovými veterány. To mu umožňuje oslovit široké publikum, které má rádo silné melodie s příchutí rocku či popu. Linkovo zpívání je stylové, jeho harmonika nezaměnitelná a jako silná osobnost patří mezi čelné spolutvůrce zázraku české country posledního půlstoletí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.