Tomáš Kraus: Zdanění církevních restitucí je cynismus. Navrhovaný zákon je protiústavní

21. prosinec 2018

Návrh KSČM zdanit církevní restituce prošel druhým čtením, definitivní rozhodnutí by mělo padnout v lednu 2019. Co by znamenalo jeho schválení?

„Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí vydaly prohlášení, už když se projednával návrh tohoto zákona. Myslíme si, že je to cynismus. Většina politiků si je velmi dobře vědoma toho, že pokud by byl tento zákon přijat, byl by protiústavní,“ říká v pořadu Jak to vidí Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí.

Vedení KSČM

„Je to podvod na voliče, protože i ti, kdo tento zákon předkládají, vědí, že nemůže projít ústavním soudem. Jde o politický kalkul, jehož oběťmi jsou církve a náboženské společnosti,“ tvrdí Tomáš Kraus s tím, že zákon o církevních restitucích byl garantován mimo jiné bilaterálními smlouvami státu s jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi.

Jde také o odluku církví od státu

Ve společenské diskuzi kolem církevních restitucí se podle něj zapomíná na to, že to byl právě komunistický režim, který tento majetek doslova ukradl a následně s ním dlouhá desetiletí hospodařil. „V zákoně o nápravě těchto majetkových křivd nešlo jen o to, že bude navráceno, co bylo ukradeno, ale také o odluku církve a státu,“ zdůrazňuje opomínaný aspekt zákona o církevních restitucích Tomáš Kraus.

„Kdyby měl stát jednorázově vrátit to, co ukradl, dostal by se takzvaně na buben,“ vysvětluje tajemník Federace židovských obcí podstatu dohody, podle níž je financování církví státem nesystémové a dosavadní státní příspěvky na činnost církví se budou postupně snižovat až na nulu v roce 2030.

Další témata rozhovoru: Proč jsou věřící stále ještě pronásledováni pro svoji víru? Co je předpokladem svobody a míru ve světě? Proč židovská obec nezíská v církevních restitucích zdaleka vše, o co během totalitních období přišla? Je výše restitučních náhrad nadsazená, jak tvrdí komunisté? Jak nás formuje dědictví našich předků? Jaký byl další osud Wintonových dětí v Británii? A co si židé připomínají svátkem chanuka?

 

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.