Tomáš Kraus: Nebýt kontroverzí kolem Let, nikdo by se o romský holokaust nezajímal
Diskutabilní témata mohou podle Krause svým způsobem posloužit všeobecnému povědomí. Tajemník Federace židovských obcí v ČR zároveň odsoudil íránskou soutěž karikatur holokaustu.
„Romský holokaust byl vlastně objeven teprve nedávno,“ říká tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. „Nebýt té obrovské kontroverze kolem tábora v Letech a vlastně i Hodonína u Kunštátu, tak by česká veřejnost o tom vůbec nevěděla.“
Kdo by měl být nositelem tématu?
Kraus připomíná, že rozsahem je židovský holokaust sice masivnější, ale rozhodující je pozornost, která je tomu věnována. „Diskutabilní témata mohou svým způsobem posloužit všeobecnému povědomí. A to je případ Letů. Protože nebýt toho, asi by se o to nikdo moc nezajímal.“
Proč? „Je otázka, kdo by měl být tím nositelem. Určitě by to měla být romská komunita. My jsme v dlouhodobém spojení s jednotlivci. Ale asi by bylo zapotřebí, aby se do historického připomínání aktivně zapojila celá romská komunita. Ale myslím, že v posledních letech se to děje. Je to otázka času.“
Íránská soutěž karikatur holokaustu
Na druhou stranu Kraus připomíná projev předsedy izraelského Knesetu Juli Edlesteina v Evropském parlamentu 24. ledna 2018 ke Dni holokaustu. Ten ocenil pietní shromáždění, ale zároveň odsoudil návštěvu evropské delegace v Teheránu, „kde nikdo neprotestoval proti karikaturám na holokaust, které vyhlásil íránský režim.“
Edlestein během projevu ukázal i obrázek, který mezinárodní soutěž karikatur vyhrál (ve videozáznamu zhruba v čase 7:50). „Jakýsi francouzský kreslíř na něm zcela nechutným způsobem zpodobnil neslavnou osvětimskou bránu, která přechází do pokladny s penězi. Tím naznačil, že židé profitují na holokaustu. To je naprosto nechutná věc.“
Edlesteinova rétorická otázka pak byla podle Krause zcela na místě: „Jak se může Evropský parlament na jednu stranu dojímat nad obrázky a básněmi dětí z Terezína a zároveň jet do Teheránu a tam si podávat ruce s představiteli režimu, který dokáže takovou soutěž vyhlásit?“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.