Tomáš Halík: Strašně se bojím narůstající xenofobie vůči uprchlíkům! A nevidím tady politiky, kteří by se k tomu postavili čelem

12. červen 2015

Začíná se mluvit o celoevropské huminitární katastrofě. Podle tolik diskutovaných kvót bychom měli přijmout 1328 uprchlíků, kteří jsou dnes na území Itálie a Řecka. Dalších 525 osob pak z mimoevropských uprchlických táborů. Bojíme se jich. A oni k nám ani nechějí.

„Tito lidé mají opravdu pestrou směsicí osudů,“ říká teolog Tomáš Halík. „Jedni jsou pronásledovaní pro svou křesťanskou víru. Ti si azyl opravdu zasluhují. Jejich pomoc by měla vyplývat z naší lidskosti a povinnosti solidarity.“

Dveře dokořán

Najdeme mezi nimi ale množství těch, kteří prchají kvůli tomu, že nemají co do úst. Jde o ekonomickou migraci jako důsledek válek a násilí. A taky lidé, kteří se nechali oklamat různými překupníky a nalákat na vidinou bohatství Evropy.

Musíme si prý uvědomit, že jim nemůžeme dveře otevřít dokořán, ale taky zavřít na několik západů. „Já se ale strašně bojím narůstající xenofobní nálady v naší společnosti. Je plná předsudků, sobectví a strachu, který pramení z neznalosti,“ říká Halík.


Muslimů bude v celé Evropě přibývat, ať chceme nebo ne.

Zbytečný strach

Tento dav je navíc podněcován různými skupinami, které odmítají všechny migranty jako takové. „Česko se navíc stává zemí, kde panuje největší strach z muslimů, přitom jich máme nejméně. Šíří ho demagogické skupiny. To je hrozně nebezpečné.“

Uprchlíci do Česka nechtějí

My se sice uprchlíků bojíme, ale oni zas tak velký zájem o to žít v Česku nemají. „Asi ztrácíme atraktivitu, která byla dána osobností prezidenta Václava Havla,“ myslí si.

Jeho dva nástupci cizince zřejmě neoslovují. „Navíc si musíme popravdě říct, že lidé z Afriky toho moc o nás asi vědět nebudou. Jejich snem je bohaté Německo. Nebo Anglie.“

Jak komentuje vztah věřících a nevěřích v Česku? Jak se dívá na nedávné Dny víry? Proč názory Tomáše Halíka dlouho neuslyšíte? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Tomáš Halík , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.