Tobogan s Blankou Bohdanovou

Blanka Bohdanová

První březnovou sobotu se v Toboganu v pyžamu setkáme s mnohostrannou umělkyní Blankou BOHDANOVOU (* 4.3.1930). Natáčet budeme v pražském divadle Viola, v němž se cítí dobře a které už mnoho sezón úspěšně uvádí Coburnovu hru The Gin Game, za kterou získala v roce 2001 Cenu Tálie. Její tatínek byl krejčí, k divadlu ji přivedla maminka, nadšená divadelní ochotnice.

Hrála tedy od dětství, ale zároveň toužila po studiu na keramické škole. To jí ale rodiče nedovolili a tak nejprve vystudovala plzeňskou Obchodní akademii.
Po válce zvítězilo divadlo a ona odešla studovat do Brna JAMU. První angažmá ji zavedlo do oblastního Východočeského divadla v Pardubicích, další do Prahy. Hrála v Městských divadlech pražských a později v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966 prakticky až dodnes je členkou činohry Národního divadla v Praze. Herectví také vyučovala na pražské konzervatoři.
I filmoví a televizní režiséři ji rádi obsazovali - ve filmu si poprvé zahrála v Občanu Brychovi, pak následovaly filmy Velká samota, Romeo, Julie a tma. V roce 1969 absolvovala B. Bohdanová studijní pobyt ve Velké Británii, což byl jeden z důvodů, proč jsme ji pak ve filmech příliš nevídali. Zato v dabingu se jí dařilo. Za titulní roli ve filmu Řidič slečny Daisy dostala v roce 1996 Cenu Františka Filipovského a o rok později ji získala znovu - za celoživotní mistrovství v dabingu. V televizi natočila desítky her a inscenací a známe ji z mnoha rozhlasových rolí. Příležitost poslechnout si její názory, vzpomínky a zážitky přímo od ní ale tak častá není.
Tobogan v pyžamu s Blankou Bohdanovou vysíláme v premiéře v sobotu 6. března 2010 po 11:05 hodině.