Tobogan maminkám - 12.5.

Tobogan a Den matek

Na druhou květnovou neděli tradičně připadá svátek matek. Letos budeme maminky oslavovat 13. května, ovšem v Toboganu na svátek upozorníme již o den dříve. Pozvali jsme Maminky slavných. Bez nich by se totiž málokterá celebrita prosadila. Jsou to rodiče (samozřejmě i tatínkové), kteří objevují a rozvíjejí talent svých dětí, obětují čas, peníze a někdy i vlastní kariéru. A občas se od nich dočkají ocenění i veřejně.

Jmenujme například Halinu Pawlowskou, která se ráda zmiňuje o své vzdělané, přísné a osobité mamince, Jaromír Jágr na tu svou také nedá dopustit. A třeba Ondřej Havelka určitě přivoněl k divadlu někde v zákulisí, když navštívil Libuši Havelkovou v práci. Proto nás napadlo seznámit vás, naše posluchače, se ženami, jejichž děti nás reprezentují, baví nebo vzdělávají.
Den matek má kořeny ve starém Řecku v oslavách matky bohů Rhey. Novodobý svátek matek se zrodil v USA a u amerických úřadů ho prosadila učitelka z Filadelfie Anna Jarvisová. A v roce 1914 prohlásil americký prezident Woodrow Wilson Den matek národním svátkem. V Československu byl pak Svátek matek zaveden na podnět Alice Masarykové ve 20. letech minulého století, ale po Únoru 1948 ho nahradil Mezinárodní den žen, slavený 8. března, který měl oslavovat všechny ženy.

Přijde za námi Libuše Havelková, Jana Šebrlová a maminka herce Vladimíra Dlouhého.
Myslíme si, že slavit se mohou oba svátky a proto nám všem Tobogan svátek maminek připomene. Vysíláme 12. května od 11:05 hodiny.