Tobogan - 14. července

Návštěvnost našich památek byla prý v létě roku 2011 víc než dobrá. Přesto jsme pro vysílání po 11:03 hodině nezvolili přívlastek „hradní“ proto, abychom hodnotili právě návštěvnost nebo stav bývalých šlechtických sídel v Česku.

Zaujalo nás ale, že staré zdivo hradů a zámků stále inspiruje. S pestrou skupinou našich hostů se pobavíme, poučíme a, jak doufáme, i zasmějeme.

Tak třeba spisovatel Vlastimil Vavruška umístil hrdinu svých středověkých detektivních příběhů na hrad Bezděz. To Jiří Holub (mimochodem potomek cestovatele Emila Holuba) je kastelánem zámku Hrubý Rohozec. Ovšem svou vtipnou dětskou knížku o strašidlech věnoval Červené Lhotě a jiným hradům a zámkům. Zora Jandová a Pavel Trávníček se zase pokochali krásami Křivoklátu, když se v 80. letech natáčela pohádka Třetí princ a jistě to nebylo jejich jediné setkání se středověkými stavbami.

Ty všechny vyzpovídá Aleš Cibulka na Dvojce ČRo. A aby byl výčet hostů úplný, přidáme jméno skupiny, která se postará o hudební část pořadu. Je jí šestičlenná kapela Ginevra, která nabízí pseudohistorické písně ve vlastním aranžmá.

Pořad vysíláme v letní repríze z 10. září 2011.