Tmavý chléb, to je jen trik obchodníků. Nakupujte a jezte jednoduše, radí výživový odborník Petr Fořt

15. leden 2016

Snad všichni chceme být zdraví, ale málokdo ví, co znamená zdravé jídlo a zdravý životní styl. Říká se sice, že jsme to, co jíme, jenže často se stravujeme velmi uniformě a skladbu potravin nepřizpůsobujeme individuálním potřebám. Do toho všeho navíc vstupuje politikum i byznys.

„Jste to, co jíte. Ale nikdo vám přesně neřekne, co je správně,“ uvažuje odborník na výživu Petr Fořt.

Upozorňuje proto na teorii metabolické typologie, která podle jeho slov dokáže rozlišit lidi podle dispozic a vlivů. „Během tohoto procesu vznikne obraz jedince a speciálně pro něj upravená strava,“ vysvětluje.

Nejčastějším zabijákem je cukr

Díky metabolické typologii se zájemce dozví, jak jeho tělo reaguje na určité potraviny. Následná změna stravování se pak odrazí na zdravotním stavu, je přesvědčen Petr Fořt. „Medicína často tápe a neví, kde je příčina různých nemocí. A ta přitom může být v intoleranci na nějakou potravinu,“ dokládá a připomíná: „Neexistuje jednotné stravování, ale my se přitom stravujeme naprosto stejně.“

Existuje univerzální rada, jak zhubnout? Odpověď najdete ve videu Adama Kebrta:

Do potravinářského průmyslu ovšem vstupují tlaky ze strany výrobců a prodejců. „Výsledkem je zmatek. Není možné věřit všemu, co se napíše,“ soudí Petr Fořt a připomíná nejčastějšího zabijáka – cukr. „Mladá generace je na něm závislá,“ upozorňuje. Vzápětí dodává: „Jenže cukr je levný a výrobcům nezáleží na našem zdraví, ale na výdělcích. Proto všechny ty tlaky nebo klamavé reklamy.“

Nakupujte jednoduše a vyhnete se trikům obchodníků

Proto Petr Fořt radí: „Čím méně cukru, tím lépe. Když máme hodně cukru, disponujeme nadbytkem energie a přibýváme na váze. Následují diety, hubnutí, medicína navíc neuzná, že úprava stravy může fungovat a léčit.“

Další tipy Petra Fořta proto znějí přirozeně – nakupujte jednoduše a zaměřte se na základní suroviny. „Tmavý nebo celozrnný chléb, to jsou jen obchodnické triky,“ domnívá se. Jíst bychom navíc podle něj měli jen v okamžiku, kdy skutečně dostaneme hlad. „Stačí i dvě kvalitní jídla denně,“ zmiňuje.

Jsou uzeniny skutečně tak nezdravé, jak se tvrdí? Proč nadváha u dětí zřejmě neznamená tak velký problém? A proč se lidský genofond podle slov Petra Fořta stále zhoršuje? Více uslyšíte v iRadiu.

Spustit audio