Těšení bývá mnohdy lepší než akce sama. Omeletky Haliny Pawlowské

11. duben 2021

Všichni do jednoho se zřejmě netrpělivě těší na to, až covid zmizí. Na co se ale těšíte konkrétně, milí posluchači? Pokud na jídlo, zkuste recept na sardelové chlebíčky. A poslechněte si u toho dnešní Omeletky s tématem těšení se.

Je vědecky dokázáno, že těšení se dokáže následný prožitek zesílit až o 30 %. Třeba v případě takové dovolené nejsou lidé nejvíce šťastní během ní ani po ní, ale naopak jsou nejšťastnější, když si dovolenou plánují.

Mnozí se ale možná cítí otázkou, na co se těší, zaskočeni. Stejně jako Halina Pawlowská. Vždycky si při takové otázce vybavím Pavla Tigrida, politika, spisovatele, kterého jsem se jednou jako redaktorka také zeptala, na co se těší. A on zrudl a řekl: ,Nezlobte se, nebudu odpovídat, připadá mi to moc intimní...‘

„Uvědomila jsem si ale, že se často těším na to, jak si udělám odpočinkový den a zkontroluju knihovnu svých rodičů. Často ale nevytáhnu žádnou knihu, ale sešit, na který můj táta ozdobným písmem napsal Mé básně.“

Kytička fialek

A právě básně Halinu Pawlowskou inspirovaly k tomu, aby se zeptala muzikanta a herce Davida Krause, jaký k nim má vztah.

Jako malého si mne vzala do parády babička. Když zjistila, že moc nečtu, zkusila to na mě s básničkami. Rychle jsem se zamiloval, protože mi to vlastně připomínalo písničky. Akorát u nich nebyla hudba.

Babička milovala Seiferta a báseň Kytička fialek mne fascinovala stejně jako ji. Učil jsem se ji pořád dokola. S obdivem k této básni jsem nakonec přečetl celou babiččinu knihovnu poezie. A že nešlo o žádnou malou knihovnu. Babička totiž byla členem Klubu přátel poesie.

Ať Vám chutná!

Spousta lidí nerada dlouhodobě plánuje. Ale i tak se rádi na něco malého těší – třeba na dobré jídlo. Halina Pawlowská dneska prozradí jednoduchý recept na její nejoblíbenější chlebíčky.

Úplně nejlepší jsou z vlastnoručně pečených bagetek, ale i obyčejná houska poslouží dobře. Stačí ji namazat sardelovou pomazánkou z pomazánkového másla, sardelové pasty a šlehačky, obložit vajíčkem natvrdo a ančovičkami a posypat mladou cibulkou.

Protože… když s covidem je realita smutná, tak ať nám aspoň chutná!

V Omeletkách ještě zazní příběh posluchače Viléma Ravka Víno a povídka Haliny Pawlowské Milenec z Kroupova. Své tipy na zajímavé filmy přidá herec Vašek Šanda.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.