Tereza Mirovičová: „Vesnice v Malawi často patří jen dvěma rodinám“

Tereza Mirovičová
Tereza Mirovičová

V pátek 22. června přivítala moderátorka Stáňa Lekešová, v magazínu „Je jaká je“, ředitelku neziskové organizace, která pomáhá v Malawi, Terezu Mirovičovou.

Životní zlom
Není to tak dávno, co Tereze Mirovičové záleželo víc na tom, co má na sobě, s kým se přátelí a jaké sleduje filmy. Pak ale přišel životní zlom. Když si přečetla inzerát v novinách, že jedna mezinárodní organizace shání dobrovolníky do afrického státu Malawi, měla pocit, že to bude přesně výzva, na kterou čekala. Jak ale přiznává, oříškem bylo přemluvit rodiče, aby jí dali své požehnání. Naštěstí se podařilo.

Anglický "očiotvírač"
Osud ji nejprve nasměroval na půl roku do Anglie, kde pronikla do problematiky dobrovolnické pomoci v rozvojových a chudých zemích. V malé vesničce se sešlo mnoho zájemců z celého světa, kteří odpověděli na stejný inzerát. Tato zajímavá skupina lidí Terezu Mirovičovou uchvátila: ,,Už jen potkat takovouto směs lidí, kteří se rozhodnou NĚCO udělat, kteří mají různé životní zkušenosti a je jim 20, 50 nebo i 70, tak už jenom to byl "očíotvírač".

Početné rodiny z Malawi se díky migraci za prací často rozdělují

Rozkvétající zkušenosti
Přiznává, že na takovou extrémní změnu prostředí zcela připravená nebyla, ale podle svých slov, možná právě proto, že nebyla natolik informovaná, tak byla o to víc otevřená vše vnímat a srovnávat s tím, co zná. Neslo to s sebou spoustu otázek a pro Terezu Mirovičovou to byla, jak říká, až rozkvétající zkušenost. Pro takovéto poslání je zcela jistě potřebné ovládat na slušné úrovni angličtinu. V případě Terezy se ale ukázalo, že stačí i angličtina tzv. maturitní, důležitá je hlavně spousta snahy, která ji prý naštěstí nechyběla.

Pěstuji cukrovou třtinu a jsem z Malawi

Afika je krásná země plná protikladů
V roce 2005 odjela, spolu se dvěma přáteli, do Malawi podruhé. To už chtěli na venkově vybudovat kvalitní mateřskou školku, která by byla inspirací i pro učitele školek v okolí. Pozitivní výsledky, nabyté zkušenosti a postupné rozšíření tohoto původně tříletého projektu, vedly v roce 2007 k založení neziskové organizace boNGO v Malawi, jedné z nejchudších zemí světa. Ale také krásné: "Malawi je malá země na jihovýchodě Afriky, o velikosti asi České republiky. Vyznačuje se tím, že je tam třetí největší africké jezero. Většina lidí bydlí na venkově a živí se zemědělstvím. Žije se tam, dá se říci, ještě tradičně, ale i tady globalizace strašně rychle postupuje a lidé už viděli v televizi, jak to chodí tady u nás v Evropě nebo v Americe a touží po tom taky. Spousta lidí je ale také ve městech, kde se bije svět blahobytu a chudoby. To s sebou nese také obrovskou nezaměstnanost.“

Dobré i zlé
Tereza Mirovičová má, jak se říká přímo pod kůží život v malých malawijských vesnicích. S jejich obyvateli sdílela dobré i zlé. A jak vlastně vypadá taková typická místní rodina? "Často žijí všichni dohromady, a to všechny generace, sestry a sestřenice. Takže se stává, že vesnice patří třeba jenom dvěma rodinám. Ty tam mají spoustu budek z pálených cihel, ve kterých žijí pospolu. Pomáhají jeden druhému. Funguje to tak, že když se někdo ocitne v nesnázích, tak mu členové automaticky pomohou. Zajímavým fenoménem je, že pokud se někdo z rodiny takzvaně vyšvihne, má lepší pracovní místo, postavení a peníze, tak se od něj automaticky očekává, že se bude dělit. Ne ale pouze na 10 ale i na 70%.“

Malawi - území

A jak vnímá tato „bílá“ žena vztah mezi muži a ženami v tomto koutu černého kontinentu, který dnes již tak důvěrně zná?
„Asi tam není úplná rovnováha. Říká se, že africká žena odedře většinu věcí a muž by měl mít za úkol prodat úrodu a přinést nějaké peníze. Ale na druhou stranu, je to právě žena, stejně jako u nás, která vychová dítě, která na něj má největší vliv."

Pokud vás rozhovor s ředitelkou neziskové organizace boNGO zaujal, jeho celé znění si můžete poslechnout v našem audioarchivu. Těšit se můžete mimo jiné na čtení z deníku či povídání o tom, jak těžké je najít tu nejvhodnější africkou vesnici a samozřejmě sehnat potřebné finance.