Ten Mirek Dušín krásně běží! Vzpomínáte? Rychlým šípům je už 82 let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství

Rychlé šípy dnes slaví už 82. výročí. Kultovní klub se stal vzorem pro mladé čtenáře několika generací, byl vždy věrný svým zásadám a nikdy nevstoupil do žádné mládežnické organizace. A přestože jeho znak – tři letící šípy na bílém kruhu – vymyslela a na vlajku vlastnoručně vyšila jistá Vlasta Sýkorová, klub do svých řad žádnou dívku nikdy nepřijal. Napsal Petr Stančík. Moderují Jan Kovařík a Monika Valentová.

Mladý hlasatel (4. ročník 1938-39, číslo 36)

Rychlé šípy vznikly ve smutném období našich dějin, brzy po Mnichovské dohodě, kdy evropské velmoci donutily Československo postoupit pohraničí nacistickému Německu. První díl kresleného seriálu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938. Ale samotné Rychlé šípy v něm vznikly až o čtyři čísla později, kdy Mirek Dušín málem vyhrál závod v běhu na 100 metrů. „Ten Mirek Dušín krásně běží!“ zavolala nadšeně dívka z publika. Kdyby mu ovšem vůdce bandy Černých jezdců nehodil pod nohy poleno. To bylo nečestné a nesportovní...

Spisovatel Jaroslav Foglar

Další Příběhy z kalendáře uslyšíte zítra. A o kom budou? Napovíme vám. O muži, který žil v době Ludvíka XIV., dokonce se stal jeho blízkým přítelem. Také ale zažil hanbu, dluhy i pobyt ve vězení, přesto dokázal napsat desítky divadelních her. 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová