O pořadu Swingová siesta

Hudební pořad pro fanoušky swingové a jazzové hudby připravuje Jiří Štusák.

Swing je jazzový styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století a v němž došlo k širšímu uplatnění jazzu jako populární taneční hudby a k míšení černošských a bělošských prvků.

Rozhlasový swingový orchestr o Vánocích

Swing se formoval jako vývojové stádium tradičního jazzu v letech 1927-1935 a největší slávu sklízel ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.

Je nerozlučně spojen s Benny Goodmanem, výborným klarinetistou, vedoucím různých souborů, které hrály swing v jeho klasické podobě.

Benny byl jedním z prvních bělochů, kteří se prosadili v černošském hudebním stylu.

U nás tento styl zažil největší rozmach ve čtyřicátých letech. Během německé okupace však nebylo možné se otevřeně hlásit k americkým vzorům , přičemž nacisté považovali swing - jakožto hudbu vycházející z jazzu - za hudbu méněcenné rasy.

Další problémy přišly po skončení války. Definitivním zlomem se stal nástup komunismu v roce 1948. Orchestry byly znárodněny a v padesátých letech zavedeny ideově ovlivňované zkoušky.

Přesto mezi nejlepší poválečné české swingaře dodnes právem patří, mimo jiné třeba Karel Vlach, Gustav Brom, Karel Hála, ze zpěvaček Eva Pilarová či Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Historie

Swingovou siestu vysíláme od roku 1998.

Pořad připravují