„Svoboda na kole je úžasná.“ Tomáš Pouch a Josef Dressler u Jana Čenského

7. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Pouch, Josef Dressler a Jan Čenský

„Děláme kola pro děti, které se běžně pohybovat nemůžou,“ vysvětluje Tomáš Pouch, který sám přišel ve čtrnácti o nohu. Špičkový biker Josef Dressler mu pomáhá.

„Ve čtrnácti jsem měl nehodu a přišel o nohu. Vyrovnal jsem se s tím po dvaceti letech a to díky kolu,“ popisuje Tomáš Pouch v pořadu My dva a čas. V roce 2008 založil neziskovou organizaci Černí koně. 

„Děláme kola pro děti, které se běžně pohybovat nemohou. Na první pohled je to taková tříkolka a vše se ovládá jen rukama. Když dítě zažije tu svobodu na kole, tak nám pak rodiče hlásí zlepšení ve všech směrech, i ve škole.“

Josef Dressler, mistr světa v biketrialu

Do výroby se pustili sami, aby bylo kolo cenově dostupné. „Vyrobíme ho za 60 tisíc a hledáme sponzory, kteří pak dětem kola koupí.“ Právě takovým sponzorem se stal špičkový cyklista Josef Dressler.

Kolo není o výkonu

Seznámili se na závodech, kde měl biketrialista Dressler exhibici. „Jel na malém kole pro čtyřleté dítě, měl ho mezi kotníky a pro nás to byl cyklistický bůh. Tak jsem ho oslovil, jestli by nás nepodpořil,“ vysvětluje Pouch.

„Poslední roky se snažím učit lidi jezdit na kole a předávat jim tu radost. Připravujeme příměstské tábory a mám rozepsanou knížku o tom, jak je super sportovat. I z té půjdou peníze na Černé koně,“ říká Josef Dressler. A co by poradil začínajícím cyklistům? „Spousta rodičů chce po dětech výkon. Ale je třeba, aby je kolo bavilo.“

Jak funguje projekt Perpetum mobile? Jak pomáhají sbírky? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související