Studenti v proudech času. Studentské protesty od Václava IV. přes listopad 1989 až k Týdnu neklidu

Historie se často opakuje. Stanislav Motl se s pomocí spisovatele Otomara Dvořáka vydává po stopách protestů mladých lidí v nedávné i dávné minulosti.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Připravil: Dan Moravec
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vladimír Príkazský
Natočeno: v roce 2012
V pořadu se čte z knihy Otomara Dvořáka Kacířská královna, použity jsou úryvky z knihy Jiřího Spěváčka Václav IV. a zvukové archivní záběry z demonstrace studentů v Praze.

Bude tomu deset let, co se v naší zemi odehrál Týden neklidu. Od 27. února do 1. března 2012 mladí lidé, hlavně studenti, vyjadřovali obavu z čím dál většího omezování akademických svobod.

Vyslovovali ostrý nesouhlas s propojováním škol s podnikatelskou a politickou sférou. Studenti pražské DAMU vytvořili kolem své alma mater a několika okolních domů lidský řetěz. Dramatické události, které nechaly ožít i vzpomínky na listopadové dny roku 1989.

Něco podobného se ale v Praze neodehrávalo zdaleka poprvé. Stanislav Motl se vydává po stopách podobných událostí v nedávné i dávné minulosti. Aby si znovu uvědomil, že historie se mnohdy opakuje a především může být zdrojem poučení, ale také varování.

Spustit audio

Související