Studenti v proudech času. Studentské protesty od Václava IV. přes listopad 1989 až k Týdnu neklidu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adolf Liebscher: Svržení konšelů s Novoměstské radnice 30. července
0:00
/
0:00

Historie se často opakuje. Stanislav Motl se s pomocí spisovatele Otomara Dvořáka vydává po stopách protestů mladých lidí v nedávné i dávné minulosti.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Připravil: Dan Moravec
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vladimír Príkazský
Natočeno: v roce 2012
V pořadu se čte z knihy Otomara Dvořáka Kacířská královna, použity jsou úryvky z knihy Jiřího Spěváčka Václav IV. a zvukové archivní záběry z demonstrace studentů v Praze.

Bude tomu deset let, co se v naší zemi odehrál Týden neklidu. Od 27. února do 1. března 2012 mladí lidé, hlavně studenti, vyjadřovali obavu z čím dál většího omezování akademických svobod.

Vyslovovali ostrý nesouhlas s propojováním škol s podnikatelskou a politickou sférou. Studenti pražské DAMU vytvořili kolem své alma mater a několika okolních domů lidský řetěz. Dramatické události, které nechaly ožít i vzpomínky na listopadové dny roku 1989.

Něco podobného se ale v Praze neodehrávalo zdaleka poprvé. Stanislav Motl se vydává po stopách podobných událostí v nedávné i dávné minulosti. Aby si znovu uvědomil, že historie se mnohdy opakuje a především může být zdrojem poučení, ale také varování.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová