Šťastný otec

4. červen 2001

V neděli večer jsme v televizi mohli vidět šťastného palestinského otce, který s nadšením přijal zprávu, že se jeho synovi, sebevražednému atentátníkovi, podařilo zabít dvacet mladých lidí před diskotékou v Tel Avivu. Tento muž pak vyjádřil naději, že i další jeho děti budou stejně úspěšné.

Na jiných záběrech jiní rodiče plakali u rakví, do kterých jejich dětem pomohl syn onoho šťastného palestinského otce. Klasická epizoda z procesu, kterému se říká mírový. Klasické jsou pak i reakce politiků ze všech koutů světa, kteří vyzývají zúčastněné strany onoho vražedně mírového procesu k rozvaze, zdrženlivosti a příměří. Nikoho z těch prezidentů, premiérů a ministrů zahraničí, kteří se údajně snaží zprostředkovat dohodu mezi Izraelci a Palestinci ovšem nenapadne nic lepšího, než pendlovat mezi Šaronem a Arafatem. Proč se nikdo nevypraví za tím šťastným palestinským tatínkem? Proč žádné z těch super důležitých a mocných osobností dosud nedošlo, že když nepřesvědčí toho taťku, aby nevychovával sebevražedné atentátníky, je celá jeho diplomacie k ničemu?

Můžeme se pouze dohadovat. Možná takový profesionální sponzor mírového procesu musí pečlivě dodržovat diplomatický protokol a smí jednat pouze s lidmi na své úrovni. Také je možné, že by všichni ti prezidenti vlastně ani neměli co nabídnout otci, kterému se už to, oč mu v životě šlo, skvěle splnilo, když se jeho syn v pravou chvíli na pravém místě rozletěl na kusy. Také je ale možné, že se ten palestinský tatínek hodí všem těm vyjednavačům přesně takový, jaký je. On garantuje, že mírový proces neskončí mírem a výrobci zbraní neztratí kšeft.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...