Stanislav Peleška radí - 7.11.

7. listopad 2008
Dobré jitro

Naše dřevité rostliny nám udělaly dostatečnou radost svým kvetením téměř po celé léto. Teď je ale musíme připravit na dobré a odolné přezimování - na jaře budou opět růst a krásně vykvétat. Musíme je zabezpečit částečným přihnojením ke kořenové partii, ale přednostně i oživit v nadzemní části správným sestřižením měkkých částí výhonů. Tím zamezíme nadměrné ztrátě vlhkosti z pozdních přírůstků oněch keřů.

Takový sestřih se týká většiny trvalek, včetně růží keřových i stromkových, tedy čajohybridů, ale jde také o polyantky. Všechny potřebují sestřihnutí, a to dost výrazně, protože přírůstky v podzimním období jsou na všech trvalkách měkké a značně by odpařovaly vlhkost měkkých částí a zvyšovaly možnost namrzání.

Obdobně je taky třeba zkrátit další okrasné dřeviny, jako jsou např. ořechovce, zlatice, kaliny, hortenzie, plaménky, ptačí zoby, sestříhat včas hnědnoucí bylinné pivoňky a další rostliny. Oplozené maliníky ostříháme až u země, letošní nové výhonky zkrátíme o měkký konec na délku 120 - 150 cm. Ostružiníků odstříháme příliš dlouhý měkký výhon, který by stejně zaschl, nebo namrzl. Všechny měkké zbytky rozdrtíme a dáme do kompostů. Ale o tom se poradíme až za týden.

Stanislav Peleška radí - 7.11.
autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.