Stanislav Peleška radí - 5.12.

5. prosinec 2008
Stanislav Peleška radí

PŘIKRMOVÁNÍ PTACTVA Vstoupili jsme do letošního posledního měsíce. Tvrdí se, že zahrady i jejich stromy a keře spí, ale ve skutečnosti jsou jen v růstovém klidu (odborně nazývaném DORMANCE). I v této době mají naše zahrady své návštěvníky, jimiž jsou ptáci.

Po celý rok vyhledávají také vhodné usídlení, ale hlavně potřebnou potravu. A to je závislé na stavu počasí a celé přírody. V období pozdně podzimním a časně jarním už je zahrada bez sněhu a ptáci si nabírají potřebnou potravu, svízelná je doba, kdy je celá krajina zamrzlá a zasněžená. Pro toto období je pro ptactvo naše pomoc skutečně nezbytná.
Do zahrad přilétají nejen kosi, strakapoudi či datlové, ale i sýkorkovití - koňadry, babky, modřinky, uhelníčci, vyjímečně i parukářky. Přidají se k nim i strnadi, pěnkavy, brhlíci, čížci, konipasi, rehkové, stehlíci, červenky i další. Tyto stálé ptáky je třeba vhodně přikrmovat dostupnými krmivy. Jsou to jak závěsná krmítka - směsné koule nebo nádoby (kořenáče, kokosové misky, stromové šišky) s lojem a semínky, eventuelně masem, vločkami.
Jako zásypové krmivo se nejčastěji uplatní olejnatá semena slunečnice, konopí, lnu, máku, řepky, ořechů, i plevelná semena. Přisypat lze i různé bobule: dřištál, jeřáb, břečťan, růže, ptačí zob, rakytník, střecha aj. Část bobulí je třeba nechat na keřích či strmech k přirozenému sběru ptáků.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.