Stanislav Peleška radí - 17.10.

17. říjen 2008
Dobré jitro

Česnek do záhonů Česnek je prastará cibulová zelenina. Téměř všechny záznamy o její léčivosti a užitečnosti jsou pravdivé. Pěstuje se cibule složená ze stroužků, které vyrůstají z kořenového podpučí. Pro dobré výnosy je nutná slunná a teplá poloha, ovšem pozor, bez čerstvého hnojení!

Vybrané větší sadbové stroužky se doporučuje mořit před výsadbou. Proti háďátkům na půlden ponořit do 5% roztoku přípravku SULKA, po slití ještě mořit proti houbovým chorobám na půlhodinu v 0,6 - 0,8% roztoku přípravku ROVRAL FLO (nebo v neředěném ROVRAL FLO AKTIV) nebo v 0,2% roztoku DITHANE M 45 nebo NOVOZIR MN 80 NEW.
Po namoření sadby sázejte stroužky do záhonu ve sponu 20x10cm do hloubky 7cm pod povrch a záhon urovnejte. Ozimé česneky, kterých je ve státní odrůdové knize registrováno 17 typů, jsou dostatečně odolné a většinou ještě před zimou vyraší novou natí do výšky 5 - 10cm nad záhon. Na jaře v růstu pokračují. Sklízejí se až po úplném uschnutí nadzemní natě, většinou v červenci. Mezi povolenými česneky jsou známé odrůdy, např. ANIN, ANTON, BENÁTČAN, BLANIN, DUKÁT, JOVAN, LUKAN, MOJMÍR, TANTAL, VEKAN aj. V registru byly uvedeny také dvě odrůdy jarního česneku DAKAR a JAPO určené k výsadbě v dubnu do poloviční hloubky. Od letošku jsou ale nahrazeny novými odrůdami LUMÍR a MATIN. Některé odrůdy paličáků udělají též v květenství pacibulky, které můžeme vysévat v tříletém pěstění. Obdobně můžeme také vysazovat sazečku ozimých odrůd cibule kuchyňské k jarní sklizni.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.