Stanislav Peleška radí - 10.3.
KONTROLA ULOŽENÉ SKLIZNĚKaždoročně rozdělujeme sklizeň ovoce i zeleniny ze zahrádky na část ke spotřebě krátkodobé a zbývající výpěstky ke konzumaci pozdější, eventuelně ke konzervačnímu zpracování.
Výpěstky s krátkou trvanlivostí jsou výhodné v tom, že je máme v kuchyni a na stole čerstvé, kvalitní, také lákové. Prostě se dá říci: Vypěstovali jsme, sklidili a pochutnali si.
Ale v pozdějších měsících je třeba také jíst zeleninu i ovoce, které jsme ale uložili ve sklepě, vypracovali do kompotů, marmelád, „úsušků“ a podobně. Takovéto „produkty“ nám mohou vydržet i hodně měsíců. Musíme však kontrolovat jejich stav a prohlížet je, zda jsou i nyní v pořádku. Máme o ně další starosti a povinnosti.
Sklepy na ovoce musíme pravidelně dezinfikovat, přiměřeně větrat (i podle vnější teploty a vlhkosti), každou přepravku prohlédnout: zkažené ihned vyřadit.
Zavařeniny a kompoty v regálech také musíme pravidelně prohlížet. Také tyto starosti jsou nezbytné, ale vyplatí se: Jde o naše dobře upravené a uložené výpěstky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.