Stanislav Motl vyhrál s pořadem "Stopy, fakta, tajemství" první cenu
Pořad Stanislava Motla "Letec a smrt" z cyklu Stopy, fakta, tajemství získal první cenu Asociace mezinárodního vysílání v Londýně v soutěži "The 2011 AIBs" - The AIB International Media Excellence Awards v kategorii "Nejlepší investigativní dokument".
Pořad „Letec a smrt“ se vysílal 20. března letošního roku na Českém rozhlase Dvojka. Při udílení ceny byla zmíněna zejména „skvělá investigativní práce a důkladný výzkum, a to vše prezentováno velmi přístupnou („poslouchatelnou“) formou pro posluchače“. Relace vypráví o československých letcích, kteří v letech 1939 až 1945 bojovali po boku Spojenců proti německým nacistům. Bylo jich více než jeden tisíc a zhruba každý druhý z nich v bojích padl. Ze své porobené vlasti prchali nejrůznějšími, často velmi nebezpečnými cestami. Už tehdy riskovali životy. Měli před sebou jeden jediný cíl: bojovat proti nenáviděnému nepříteli. Žili ze dne na den, v těsném sousedství smrti… Sváděli letecké souboje, často umírali. Někdo dříve, jiný později. Jména většiny z nich dnes už málokomu něco říkají. A přesto měli i oni své osudy, příběhy. Jako například stíhací pilot Timotus Hamšík.
Stanislav Motl se pokusil s pomocí několika francouzských badatelů objevit letoun, ve kterém Hamšík v boji nad Francií zahynul a pokusil se rovněž osvětlit poslední okamžiky jeho života…
„Je to již podruhé, kdy Stanislav Motl uspěl v obrovské zahraniční konkurenci a tuto cenu získal. Jsem nesmírně pyšný na to, že Český rozhlas Dvojka má ve svém týmu takovou novinářskou osobnost a v programu takový cyklus, jakým Stopy, fakta, tajemství jsou,“ říká ke spolupráci se Stanislavem Motlem Jaromír Ostrý, šéfredaktor stanice.
Cyklus pořadů Stopy, fakta, tajemství se vysílá na stanici Český rozhlas 2 – Praha od ledna loňského roku. Vzhledem k tomu, že pořady v iRádiu zveřejňujeme (na přání autora) jen po dobu 5 týdnů, mimořádně si tento pořad můžete znovu poslechnout v tomto článku!
Zvláštní ocenění v kategorii „Nejlepší pořad napříč médii“ bylo uděleno také webové aplikaci „Utajená obrana železné opony“ autora Petra Slavíka z Nových médií ČRo.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.