Stanislav Milota. Kameraman, výrobce lamp i Havlův bodyguard

Kameraman Stanislav Milota se narodil 9. března 1933. Dozvíte se, jakou roli hrála v jeho životě herečka Vlasta Chramostová i o jeho statečnosti, kterou prokázal při srpnové okupaci Československa spřátelenými vojsky v roce 1968 nebo při podpisu Charty 77. Protože minulý režim znemožnil Milotovi vykonávat jeho profesi, založil si s manželkou firmu na výrobu stolních lamp. Šlo spíše o východisko z nouze, protože za svou práci kolikrát nedostali ani zaplaceno.

Na přetřes přijde i příběh švédského teatrologa, který se přijel do Prahy podívat na představení bytového divadla, a také historka z doby, kdy Milota dělal ochranku prezidentovi Havlovi a zachránil ho před umrznutím pomocí hrnce s ohřívajícími se párky.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...