„Spoustu rekvizit jsme si vyrobili sami.“ Ruchař Petr Šplíchal přibližuje rozhlasovou hru živě

23. září 2019

„Vůbec nejvíc mě nadchli ruchaři. Famózní zážitek!“ psali lidé na sociálních sítích při sledování živě vysílané rozhlasové hry. „Absolutní borci.“ „Nechcete nám ukázat jejich přípravu?“ Plníme vaše přání.

Nejenom skvělí poslech, ale fascinující nakouknutí pod ruce, třeba ruchařům. Naprostá paráda.“
Daniel Pražák

I tentokrát diváky při sledování rozhlasové hry živě nejvíc zaujala dvojice mužů v bílých pláštích, kteří za celé vysílání neřekli ani slovo. Jejich prací je vyrábět potřebné zvuky a ruchy přímo na místě a v daném čase, aby přesně odpovídaly ději.

Otvírání hrobek

Letos opět Petr Šplíchal a Jiří Litoš stáli za každým otevřením okna, boucháním na dveře, servírováním čaje, ale i hozením mrtvoly do vody, otevíráním rakví nebo drcením lebek. I s celým svým arzenálem.

„Máme tu třeba vaničku s vodou, ve které je duše od traktoru. Ta znázorňuje mrtvolu, kterou tam házím. Pak jsou tu různé typy podlah, dlaždice, které pak zároveň použijeme při otvírání hrobky,“ přibližuje Petr Šplíchal.

Drtič lebek domácí výroby

„Máme tu i vozík, ve kterém přivážíme kosti mrtvol. Ale ten je rozhlasový, nehlučný, takže tam musím strkat prsty, aby to skřípalo,“ směje se jeho kolega Jiří Litoš. „Spoustu těch rekvizit jsme si vyrobili,“ připomíná Šplíchal.

„Pomohl nám kamarád Míla Janda, místní údržbář. Když jsem mu zadal, že potřebuju drtič lebek, který by dobře vypadal na kamerách, vymyslel něco jako stojanovou vrtačku s pákou a ručičkou dokonce i s pěti prsty, která zatlačí na lebku. Je to kokos, který jsme pro jistotu nařízli, aby hezky chrupnul.“

Spustit audio

Související