Spisovatel Pavel Kosatík: Mlčením podporujeme Netanjahua. Vinu za etnickou čistku Gazanů bychom nesli všichni

16. duben 2025

Izrael má právo se bránit. Jeho současné kroky ale podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové již překračují přiměřenou sebeobranu. Kam se situace v Palestině posouvá? Slouží válka jen politickým zájmům vlády Benjamina Netanjahua? A co by měl udělat svět, aby se nedostal do role spoluviníků? Spisovatel Pavel Kosatík se ještě zamyslí nad metaforou amerického snu a připomene významnou osobnost katolické církve Tomáše Špidlíka.

„Izraelsko-palestinský konflikt nesmíme redukovat na slovo Izrael. Izraelská společnost je nesmírně složitá, komplikovaná a sofistikovaná a její velká část nesouhlasí s tím, co se v Gaze děje. Důsledně bychom měli mluvit o politice Netanjahuovy vlády, která určuje to, co se v Palestině odehrává,“ zdůrazňuje v pořadu Jak to vidí... publicista Pavel Kosatík.

Státotvorná vůle Palestinců?

Protesty proti vládní politice se dějí v Izraeli i jinde permanentně. Množí se petice, které vyzývají vládu, aby zajistila návrat rukojmích z Pásma Gazy, kteří jsou v zajetí už přes rok a půl. Podle signatářů válka slouží hlavně politickým zájmům vlády Benjamina Netanjahua.

Čtěte také

„Izraelská vláda se snaží řešit situaci naprosto nepřijatelným způsobem. Nepomáhá ale ani to, že na palestinské straně není kromě teroristů vidět i jasná politická vůle k vytvoření státu. Jeho neexistence je přitom hlavní příčinou toho, že jsme dnes tam, kde jsme, je přesvědčen Kosatík.

Překvapuje ho zejména to, že nikde v exilu zatím nevznikl žádný zárodek exilové palestinské vlády, která by jasně deklarovala státotvornou vůli.

Místo toho situace eskaluje a směřuje podle publicisty k tomu, že Netanjahuova vláda brzy podnikne v Gaze etnickou čistku. „Šlo by o katastrofu celosvětového formátu. Nejenom že by to nesmírně ublížilo Palestincům, ale zatížilo by to i obrovskou morální vinou izraelskou společnost. Vinu by ale nesla i západní společnost, pokud by jen nečinně přihlížela.

Mlčení nahrává Netanjahuovi

Větší aktivitu vládních představitelů se proto i v České republice snaží vzbudit iniciativa Mluvme o tom. Více než stovka signatářů již adresovala otevřený dopis premiérovi Petru Fialovi, v němž vyzývá vládu k okamžitému rozhodnému postupu na mezinárodní scéně v reakci na humanitární katastrofu v Pásmu Gazy.

Čtěte také

„Pokud se chce Česká republika nějak smysluplně chovat, nemá jako malý stát jinou šanci než se zapojit do celoevropské kooperace. Izraelská vláda se chová nezodpovědně a katastrofálně. A my jako světové společenství to musíme zastavit, protože jinak to poškodí nás všechny,“ varuje Kosatík.

Základní problém podle něj ale je, že když se svět bude jen dívat, poškodí to hlavně izraelskou demokratickou opozici. „Když mlčíme, podporujeme Netanjahua, což je pro mne osobně naprosto nepřijatelné. Rozhodují velmoci, ale i my jako stát, který má zkušenost se dvěma okupacemi ve 20. století, do toho můžeme mluvit mnohem intenzivněji, než jsme dělali doteď...“

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.