Spisovatel Pavel Kosatík: Feminismus jako fašismus a Havel jako loutka? Exces šéfa slovenské literární instituce odkryl hlubší problém

23. květen 2025

Na vztazích Česka a Slovenska se objevila další kaňka. „Zasloužil“ se o ni dnes už bývalý šéf Slovenského literárního centra Gustáv Murín, který se v debatě s návštěvníky veletrhu Svět knihy hanlivě vyjádřil o prezidentu Havlovi a feminismu. Co je příčinou vzrůstajícího extremismu ve veřejném prostoru? Jaké hlubší souvislosti incident odkryl? Spisovatel Pavel Kosatík ještě nahlédne na situaci v Gaze a prozradí, co nabídne letošní jubilejní ročník festivalu Pražské jaro.

Bývalý šéf Slovenského literárního centra Gustáv Murín mimo jiné prohlásil, že prezident Havel byl loutkou jiných mocností a feminismus je totalitní ideologie jako fašismus a komunismus. Později novinářce, která incident zaznamenala a dále se ho ptala na jeho působení na konspiračních webech, vyhrožoval právními kroky. K okamžitému odvolání Murína vyzvala slovenskou ministryni kultury Asociace spisovatelů Slovenska.

„Murín byl celkem úspěšný literát. Psával sci-fi. Evidentně se mu ale nepodařilo zestárnout tím správným způsobem,“ komentuje incident na prestižním veletrhu spisovatel Pavel Kosatík. Naráží tak na fakt, že přibývá lidí, kteří ventilují svoji frustraci a nepohodu do veřejného prostoru. „Takže když Murín dostal do ruky mikrofon, využil příležitosti, nezaváhal, a všechny nás tím polil.“

Omyl, pomsta i odliv mozků

Spekulovat se dá o omylu při jmenování do funkce nebo o pomstě slovenské kultuře. Podle Kosatíka se ale nabízí i souvislost, že Slovensko dlouhodobě zažívá odliv vzdělanců.

Čtěte také

„Jde o zajímavý jev slovenských dějin, kdy země nikdy v minulosti nedokázala úplně uživit svoje obyvatelstvo. Za starých dob odcházeli lidé do Ameriky. Za komunismu chodili na Ostravsko nebo dosídlovali Sudety. A pokračuje to i dnes, kdy lidé nevidí ve své zemi perspektivu.“

Intelektuální vyprázdněnost je ale i příčinou toho, že na Slovensku scházejí výrazné politické elity. Nepřátelských a nepřijatelných projevů slovenských představitelů přibývá. Stavět se ale kvůli tomu ke Slovensku zády nikomu podle publicisty nepomůže.

Moralizování bez kuráže

„Naopak s lidmi, kteří se snaží udržet demokracii, respektive ji vrátit, musíme komunikovat. I když s tím mám i já sám poslední dobou trochu problém,“ přiznává Kosatík s tím, že od slovenské demokratické politiky čekal mnohem političtější chování.

„Velmi často se tam volá po slušnosti v politice. To ale není politika, to je moralizování. To je, jako kdyby zvonili klíči a říkali, chceme slušnost. Je to, jako kdyby se těch 36 let od roku 1989 smrsklo do nějakého malého okamžiku, a stále trvala tehdejší situace. Opozice musí vznášet tvrdé politické požadavky. Zatím je to ale spíše mektání, které má ke kuráži daleko,“ uzavírá spisovatel.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu