Spisovatel Leo Rosten. Pacientům při čtení smíchy praskaly stehy
Těšil se popularitě humoristy a přitom si uchoval kredit intelektuála. Americký spisovatel a doktor společenských věd Leo Rosten se řídil moudrem, že vést šťastný život znamená rozvinout všechny schopnosti a naplno využít své talenty. Mistr jazykové komiky zemřel 19. února 1997 v New Yorku. Čtenářstvo po celém světě dodnes odbourává potyčkami Hymana Kaplana s angličtinou ve večerní škole pro dospělé nebo zábavnými slovníky jidiš.
Narodil se 11. dubna 1908 v Polsku do židovské rodiny nemajetného punčocháře, která zamířila za lepší budoucností do Chicaga. Během univerzitních studií sociologie, politologie a psychologie se živil výukou angličtiny pro židovské imigranty. Úporné bitvy dospělých svěřenců o ovládnutí cizího jazyka přetvářel do povídek, které od roku 1936 vycházely v časopise The New Yorker.
Aby neohrozil svůj vstup na vědeckou dráhu, publikoval pod pseudonymem Leonard Q. Ross a dobře udělal. V literární branži prorazil přes noc. Do češtiny převedl finální verzi příběhů pod názvem „Pan Kaplan má stále třídu rád“ překladatel Antonín Přidal. Také u ní platí upozornění amerických ošetřovatelek, že pacientům na pooperačním při čtení hrozí, že jim smíchy popraskají stehy. Druhým Rostenovým hitem se staly výkladové slovníky jeho rodného jazyka jidiš s tematickými vtipy a historkami.
Podle jeho scénářů se točilo v Hollywoodu
Vzdělání a schopnost pronikavého úsudku ho za druhé světové války katapultovaly do prezidentských služeb a v elitní společnosti setrval. Přednášel na univerzitách, později na stará kolena žil v luxusu a rád si vyrážel do Londýna. Během pestrého života se podílel na tvorbě časopisu Look a vydal více než třicet knih, mezi jinými Kapitána Newmana M. D., Vášně a předsudky nebo Sílu pozitivního nesmyslu. Podle jeho námětů a scénářů se v Hollywoodu natočilo několik filmů žánru noir.
Na poli společenských věd ho fascinovalo téma utváření veřejného mínění: „Nepřestávám žasnout, čemu lidé věří - jaké nesmysly přijímají beze všeho zkoumání, jaké tlachy povyšují na obecně platné pravdy, jaké žvásty a fráze považují za součást zděděné moudrosti.“ K pěstování zdravého úsudku přispěl sociologickými studiemi o filmové továrně na sny a washingtonských dopisovatelích.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Charles Dickens. Jeho romány četla i královna Viktorie
Charles Dickens se narodil 7. února 1812 v anglickém městečku Landport. Vyrůstal v chudém prostředí a jeho otec spolu rodinou skončili na čas ve vězení pro dlužníky.
-
Jan Karafiát. „Český Andersen“ pořádal bytové mše
Autor slavných Broučků se narodil v Jimramově na Vysočině. Vzdělání se mu dostalo díky mecenášům evangelické církve, studoval nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.
-
Dick Francis. Autor detektivních románů a žokej, který vyhrál 350 překážkových dostihů
Dick Franci se narodil 31. října 1920 ve Walesu. Stal se úspěšným žokejem, vyhrál 350 překážkových dostihů. Po ukončení kariéry se stal spisovatelem detektivních románů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.