Sopečný ostrov Réunion je taková malá Havaj v Indickém oceánu
Aktivní vulkány i nejdeštivější místa. Réunion je proslulý unikátní přírodou i nejproměnlivějším klimatem. A jak rozmanité je tam počasí, tak rozmanití jsou i lidé.
Na ostrově Réunion, 60 km dlouhém a 40 km širokém, se vyskytuje přes 200 mikroklimatických zón. „Pro každý čtvereček 3 x 3 kilometry tam mají trošku jiné počasí,“ vysvětluje fotograf Michael Fokt.
A hned si stěžuje i na obtížné podmínky pro focení. „Ale i když je tam zataženo, je tam krásně.“ Celý rok bývá tamní teplota kolem 30 stupňů. Deštivo bývá hlavně v zimních měsících.
„Mají tam rekord v počtu srážek na jeden den.“ Kvůli proměnlivosti počasí se na ostrov Réunion jezdí studenti klimatologie učit předpovídat počasí.
Podívat se na dno sopky
Celý ostrov je sopečný. Má dva hlavní sopečné vrcholy: nejvyšší Piton des Neiges a dosud činný Piton de la Fournaise. Erupce ale nejsou díky složení lávy tak ničivé. „Místní lidé erupce vyhlížejí. A když zrovna nejsou, je možné se do té sopky podívat. Až na okraj kráteru.“
Ocitnete se v krajině kde, na mnoha čtverečních kilometrech není nic jen čedičové masy. Směrem víc k moři si navíc můžete projít duté lávové tunely. „Dostanete se tak přímo pod lávové pole, pod sopku a prolezete lávu zevnitř,“ pochvaluje si fotograf.
Mešita, mandir, kostel
Na ostrově panuje náboženská i rasová tolerance. „Mešita je hned vedle kostela. A mezitím je ještě hinduistický chrám.“ Smíšená manželství jsou naprosto běžná. Jeden člověk tu najednou může vyznávat hinduismus i křesťanství.
Už první obyvatelé byli míšenci. Zvláštností jsou zde bílí kreolové. „Mají pleť jako Evropané, ale masitější rty. A jsou na to hrdí,“ popisuje Fokt.
Domluví se každý
Kreolština spolu s francouzštinou představují jediné jazyky, kterými se na Réunionu domluvíte. Anglicky to jde jen na letišti. „Ale místní to na vás budou zkoušet klidně rukama nohama. Lidé jsou hodně přátelští, chtějí se domluvit.“
Nejslavnějším místním rodákem byl Roland Garros. Teprve když uvidíte sochu v jeho rodném městě Saint-Denis, hlavním městě Réunionu, pochopíte, že nebyl tenista. Stojí opřený o vrtuli letadla. Jako první totiž přeletěl Středozemní moře a byl i uznávaným pilotem během 1. světové války.
Proč je vanilka z ostrova Réunion druhým nejdražším kořením na světě? Poslechněte si v iRadiu.
Zobrazit místo Reunion na větší mapě
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.