Čekali jsme, že přinesou svobodu. Teď jsme ale na sociálních sítích závislí, říká antropoložka Marie Heřmanová

17. leden 2022

„Sociální sítě způsobují závislost. Ale není na nich vše jen zlé,“ vysvětluje vědkyně ze Sociologického ústavu AV ČR.

„Čekali jsme, že tyhle platformy přinesou ohromnou svobodu. Lidé si na ně ale přinesli modely chování z reálného života,“ vysvětluje Marie Heřmanová, proč je například ideál krásy na Instagramu ještě přísnější než v módních časopisech.

Na druhou stranu, připouští, sociální sítě umožňují specifickým skupinám lidí najít spřízněné duše. Ať už se jedná o etnické či sexuální menšiny nebo třeba lidi se zdravotním problémem.

Marie Heřmanová

Antropoložka, která původně studovala etnika v Mexiku, přiznává, že sama získala zdravý odstup od sociálních sítí díky své práci. Nejen že je začala jinak vnímat, ale snaží se třeba přemýšlet nad tím, k čemu a kdy používá svůj mobilní telefon.

„Zní to možná vtipně, ale používám aplikace, které mi vypnou ty ostatní. Dodržovat klidový režim je důležité!“ Jak změnit chování na sociálních sítích tak, aby vám v jejich prostředí mohlo být dobře?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.