Socha svobody. Do USA přicestovala z Francie v 214 bednách

Socha Svobody připlula do New Yorku 17. června 1885. S nápadem darovat Spojeným státům velkolepý monument přišel už v roce 1865 francouzský právník a historik Édouard René Lefèbvre de Laboulaye. Realizace se pak ujal sochař Frédéric Auguste Bartholdi. Modelkou mu nejprve byla vlastní matka, později modelka, kterou si následně vzal za ženu. Sochu třímající pochodeň a svírající v druhé ruce desku s datem vyhlášení americké nezávislosti postavil nejprve v Paříži.

Kolos měřil 64 metrů a o jeho konstrukci a stabilitu se postaral Gustave Eiffel. Roku 1884 dělníci sochu rozebrali na 350 dílů a v 214 bednách ji parník přepravil do USA. Když loď s tímto nevšedním nákladem připlouvala 17. června 1885 do New Yorku, vítalo ji na 200 tisíc lidí.

Americká strana měla problémy se stavbou 46 metrů vysokého podstavce, k jehož dokončení přispěl mediální magnát Joseph Pulitzer. Socha byla slavnostně odhalena 28. října roku 1886 a stala se jedním z nejvýraznějších symbolů Spojených států amerických.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.